17.03.2018 23:16


Mladé k víře přitahuje vidina společenství. Pro věřící by mělo být cílem, aby poté neodcházeli s prázdnou

Autor: Ondřej Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Děkanátní setkání mládeže ve Valašských Kloboukách přilákalo několik hostů. Jedním z nich byl kněz a pedagog Marek „Orko“ Vácha. Ten zdůraznil, že hlavním úkolem nemá být lákání lidí k víře, ale snažit se něco předat dobrovolníkům, kteří přicházejí sami. Organizátoři setkání přichystali pro mládež program, ve kterém se hosté často věnovali kontroverzním tématům.

Marek „Orko“ Vácha přednáší na děkanátním setkání mldeže

Valašské Klobouky - Na sobotní děkanátní setkání mládeže dorazilo několik stovek návštěvníku, kteří hledali inspiraci pro pojetí křesťanské víry. Na Valašsko dorazilo i několik hostů. Pozvaní byli například kněz a pedagog Marek „Orko“ Vácha nebo jáhen Jiří Šustek, který bude v červnu vysvěcen na kněze. Váchova přednáška byla hlavním lákadlem sobotního programu. Kněz během ní zdůraznil, že nejen mládež, ale i dospělí často mrhají svým časem.

Vácha tvrdí, že věřící by se především neměli snažit přilákat mladé silou. „Neměli bychom stavit mosty. Lidé se ze všech stran brodí a někdy je jich tolik, že je nejsme schopni obstarat nebo vyzpovídat. Často je poté tolik lidí, až nám je z toho zle. Měli bychom se snažit o to, aby ti, kteří přicházejí dobrovolně, potom neodcházeli s prázdnou,“ sdělil.

Šustek ve své přednášce hovořil o celibátu, následně pověděl i něco o svém pohledu na přístup mladých k víře. „Mladé přitahuje společenství s druhými a je to často věc, kde naleznou smysl života. O to se naopak okrádají kvůli technologiím, neboť poté se lidé méně setkávají mezi sebou a lidské vztahy klesají. Člověk naplněný mediálním světem nemá potřebu přijímat něco jiného a nic nepotřebuje, dokud to neztratí,“ řekl mladý jáhen.

Setkání pořádala místní dobrovolnická organizace Animák. Podle členky organizace Evy Pitrunové se organizátoři snažili nastavit program tak, aby mládež dokázal zaujmout. „Občas na našich akcích trochu provokujeme tradiční víru, protože u mladých je vidět dravost a nelze na ně toto pojetí víry aplikovat. Proto zde hosté přednášeli například o sexualitě a podobných tématech, která jsou tabu. Mladí mají rádi provokaci, proto jsme přemýšleli i nad názvy, které by je zaujaly,“ uvedla.

Organizaci akce si pochvalovali i hosté. „Měli to dobře nastavené, lidé si tu mohli vybrat z více přednášek. Líbí se mi, že hlavním cílem je modlitba, čímž se snaží přejít od teorie k praktičnosti,“ sdělil Šustek. „Po vstupu do sálu jsem si řekl, že zde cítím tu správnou atmosféru a jiskří to zde. Poté to lze poznat na přednášce, kdy řeknu vtípek a obecenstvo je pozitivně naladěno, jsou spolu rádi a je jim tady dobře. Takový pocit mám i z dneška,“ dodal Vácha.

Optimismus převládal i u návštěvníků. „Je to pěkná akce, myslím, že organizátoři to zvládli velice dobře. Program na sebe pěkně navazuje a jsou tu dobří hosté. Na Váchovi jsem byl již v Brně, je to docela zajímavý člověk a smekám před ním. Jsem rád, že jsem si ho zde poslechl znova. Moc jsem se těšil i na večerní vystoupení kapely,“ řekl jeden z přihlížejících Vojtěch Strnka.

Klíčová slova: Děkanátní setkání, Valašské Klobouky, Vácha, Animák

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.