23.03.2020 18:50


Místo živě hrají koncerty online. Umělci po zákazu kulturních akcí svá vystoupení streamují

Autor: Anita Hofmannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kvůli rozšiřující se nákaze COVID-19 nařídila vláda zákaz shromažďování lidí na veřejných místech. Mezi tyto zákazy patří mimo jiné i koncerty či příbuzná hudební představení. Interprety ale nařízení nezastavilo, řada z nich se rozhodla svá vystoupení takzvaně streamovat. Vysílají své koncerty živě přes různé internetové platformy, takže každý má možnost se na ně podívat online.

Autor: Michaela Kousalová

Někteří interpreti vysílají své koncerty online. Autor: Anita Hofmannová

 

Česká republika – Vláda zakázala kulturní, sportovní a společenské akce nad 100 osob s platností od úterý 10. března od 18 hodin. Tento zákaz se tedy vztahuje i na koncerty a hudební představení. Interpreti po celé České republice se snaží vyjít svým fanouškům vstříc a koncerty jim dopřát alespoň pomocí streamovacích služeb. Vysílají své živé hudební vystoupení ze zkušeben, studií či svých domovů a videa přidávají na účty na svých sociálních sítích. Kvůli nařízenému zákaz museli své dlouho plánované živé vystoupení zrušit interpreti jako jsou třeba Miro Žbirka, Pavel Callta, Ewa Farna nebo Pavel Šporcl.

Jedním z umělců, kterému také vyhlášení zákazu kulturních akcí překazilo plány, je i Jan Pokorný alias Pokáč. Ten se zapojil do projektu S hudbou jsme spolu za podpory společnosti Coca-Cola a svůj koncert vysílal živě svým fanouškům přes internet. „Bylo to super, já na svých kanálech streamuju poměrně často, ale tohle bylo zas o několik levelů dál – několik kamer, super zvuk a tak. Užil jsem si to moc! Ale samozřejmě se dost těším, až zas budeme moct hrát pro lidi naživo,“ říká Pokáč o uskutečněném online koncertu. 

Ve většině případů přichází interpreti o veškerý zisk, ale i přesto pořádají své živé vysílání bez jakýchkoliv poplatků nebo náhrad za vstupenky. Snaží se tím svým fanouškům vynahradit odsunutá představení a vyjít jim vstříc. "Měli jsme velký deficit. Koncertování nám chybí. Navíc jsme měli pocit, že fanouškům něco dlužíme za zrušené koncerty," řekl ČTK zpěvák David Stypka.

Od 10. března platí zákaz kulturních akcí s účastí nad 100 osob. Vláda tak rozhodla kvůli šířící se nákaze COVID-19. O pět dní později přijala vláda krizová opatření a zakázala volný pohyb osob na území České republiky s výjimkou cest do práce, za rodinou, pro potraviny a podobných nezbytných cest.

Klíčová slova: koncerty, online, online koncerty, nařízení vlády, zákaz kulturních akcí, pokáč, david stypka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář