23.03.2020 18:50


Místo živě hrají koncerty online. Umělci po zákazu kulturních akcí svá vystoupení streamují

Autor: Anita Hofmannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kvůli rozšiřující se nákaze COVID-19 nařídila vláda zákaz shromažďování lidí na veřejných místech. Mezi tyto zákazy patří mimo jiné i koncerty či příbuzná hudební představení. Interprety ale nařízení nezastavilo, řada z nich se rozhodla svá vystoupení takzvaně streamovat. Vysílají své koncerty živě přes různé internetové platformy, takže každý má možnost se na ně podívat online.

Autor: Anita Hofmannová

Někteří interpreti vysílají své koncerty online. Autor: Anita Hofmannová

 

Česká republika – Vláda zakázala kulturní, sportovní a společenské akce nad 100 osob s platností od úterý 10. března od 18 hodin. Tento zákaz se tedy vztahuje i na koncerty a hudební představení. Interpreti po celé České republice se snaží vyjít svým fanouškům vstříc a koncerty jim dopřát alespoň pomocí streamovacích služeb. Vysílají své živé hudební vystoupení ze zkušeben, studií či svých domovů a videa přidávají na účty na svých sociálních sítích. Kvůli nařízenému zákaz museli své dlouho plánované živé vystoupení zrušit interpreti jako jsou třeba Miro Žbirka, Pavel Callta nebo Ewa Farna.

Jedním z umělců, kterému také vyhlášení zákazu kulturních akcí překazilo plány, je i Jan Pokorný alias Pokáč. Ten se zapojil do projektu S hudbou jsme spolu za podpory společnosti Coca-Cola a svůj koncert vysílal živě svým fanouškům přes internet. „Bylo to super, já na svých kanálech streamuju poměrně často, ale tohle bylo zas o několik levelů dál – několik kamer, super zvuk a tak. Užil jsem si to moc! Ale samozřejmě se dost těším, až zas budeme moct hrát pro lidi naživo,“ říká Pokáč o uskutečněném online koncertu. 

Ve většině případů přichází interpreti o veškerý zisk, ale i přesto pořádají své živé vysílání bez jakýchkoliv poplatků nebo náhrad za vstupenky. Snaží se tím svým fanouškům vynahradit odsunutá představení a vyjít jim vstříc. "Měli jsme velký deficit. Koncertování nám chybí. Navíc jsme měli pocit, že fanouškům něco dlužíme za zrušené koncerty," řekl ČTK zpěvák David Stypka.

Z důvodu vládního nařízení o zákazu kulturních akcí nad 100 osob museli interpreti zrušit své živé koncerty. Velká část z nich pořádá koncerty online, ať už prostřednictvím streamovacích služeb, nebo tak, že prodává lístky za výhodnou cenu a lidem následně po zakoupení odešlou soukromý odkaz. Takto koncertovali například Petr Janda, Lukáš Randák nebo Pavel Šporcl.

Klíčová slova: koncerty, online, online koncerty, nařízení vlády, zákaz kulturních akcí, pokáč, david stypka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.