20.03.2020 19:09


Místo ve škole se děti učí přes televizi

Autor: Michaela Chmelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Česká televize v pondělí spustila dva nové projekty, které mají v době pandemie koronaviru pomoci s domácí výukou dětí. Pořad UčíTelka každý den nahrazuje vyučování žákům prvního stupně a Škola doma je dvakrát týdně připravuje na přijímací zkoušky na střední školu.

UčíTelka - hodina českého jazyka. Zdroj: Česká televize

Česká republika – UčíTelka aneb Když děti učí telka je novinkou České televize. Vytvořena je především pro děti na prvním stupni základní školy a jejich rodiče. Vysílá se od pondělí do pátku od devíti hodin na programu ČT2. Pro starší žáky je vytvořen pořad Škola doma, který je každé úterý a čtvrtek od dvou hodin odpoledne připravuje na příjimačky na střední školu.

Televizní pořad pro mladší školáky je rozdělen do bloků po třiceti minutách a je určen vždy pro jeden ročník prvního stupně. Vyučování probíhá v kulisách školní třídy a účastní se ho tři studenti a zkušený kantor. „V době mimořádných opatření v celé České republice chceme nabídnout dětem alternativu ke klasickému školnímu vzdělávání, které může doplnit jejich samostudium. A také ulehčit rodičům,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Pořad sklízí od diváků pozitivní ohlasy, ale objevují se i rozporuplné reakce. „Nápad to dobrý určitě byl, jen to bylo podle mého názoru uděláno rychle a nekoncepčně. S ohledem na situaci to však chápu, učitele to ale nenahradí. Teď je otázka, zda si dítě od šesti do desíti let samo sedne před televizi a bude pracovat podle zadání,“ okomentovala projekt učitelka českého jazyka Lenka Zvěřinová.

Druhou relací je Škola doma, která se zaměřuje na studenty druhého stupně. Právě ty čekají v tomto roce přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia. V úterý od dvou hodin odpoledne se probírá český jazyk a ve čtvrtek matematika. Opět jsou ve třídě tři žáci spolu s kantorem. Tentokrát však funguje i chat, kde se může kdokoliv z diváků na cokoliv zeptat. Podle učitele matematiky Tomáše Chrobáka to může být pozoruhodný materiál pro další pedagogy. „Bude určitě zajímavé porovnávat různé učitelské styly a přemýšlet nad tím, co dávají žákům,“ řekl.  

Česká televize vytvořila tyto vzdělávací pořady v reakci na uzavření škol v Česku. Vznikly s odbornou garancí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Vysílat se prozatím budou po dobu jednoho měsíce.

Klíčová slova: vzdělávání, uzavření škol, UčíTelka, Škola doma, samostudium, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.