23.03.2020 12:28


Místo školy cestoval. Za tři roky navštívil mladý Ostravan téměř čtyřicet zemí světa

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V sedmnácti letech ho vyloučili ze školy, protože měl kvůli brigádě příliš mnoho neomluvených hodin. Filip Štěpán sice neměl maturitu, zato měl našetřeno dost peněz, spoustu volného času a plán procestovat celý svět. Nyní, o tři roky později, opět studuje, zařizuje si pilotní průkaz a nepřestává navštěvovat své oblíbené země.

Filip Štěpán na poušti v Isfahánu, třetím největším městem Íránu (Foto: z archivu respondenta)

OSTRAVA – Už od malička Filip Štěpán věděl, že chce strávit život na cestách. Fascinovala a bavila ho letadla, a proto se brzy rozhodl, že si najde práci v oblasti letového provozu. „Vždy jsem věděl, že chci pracovat u letadel, říká vysoký opálený mladík. Vysvětluje tím, proč se rozhodl studovat obor Provoz a ekonomika letecké dopravy na střední škole v Praze. Ještě předtím však studoval na ostravském víceletém všeobecném gymnáziu, ze kterého v tercii odešel na pražský internát. Život v Praze je cenově nákladnější než v Ostravě, a tak na sebe první brigáda nenechala dlouho čekat.

„Při studiu jsem měl nejprve jen jednu brigádu ve fast foodovém řetězci. Ale potom jsem začal pracovat na recepci ve čtyřhvězdičkovém hotelu, převážně noční směny, vysvětluje Filip důvod svého vyloučení. Dával přednost svým brigádám před školou, a přestože neměl špatné známky, neomluvené hodiny se vršily jedna na druhou. Prvním pololetím v posledním ročníku ještě prošel, druhým už ne. „Sice jsem neměl školu, ale z brigád jsem měl dost peněz na to, abych se sbalil a odletěl pryč, popisuje začátek svých cest.

Sněhulák na Islandu a oběd v Koreji

„Ještě při studiu jsem o letních prázdninách strávil tři týdny sám v Barceloně, účastnil jsem se jazykového kurzu. Barcelona, a Španělsko vůbec, je mým oblíbeným místem v Evropě. Navštívil jsem ji už zhruba sedmkrát, tolikrát jsem nebyl ani v sousedním Polsku, směje se jednadvacetiletý cestovatel a zmiňuje další z evropských zemí, které ho zaujaly. „Před týdnem jsem se vrátil z Islandu, který má taky své kouzlo. Sice je to tam drahé, na druhou stranu jsem tam neviděl skoro žádné turisty. Počasí bylo výborné, s kamarádkou jsme si postavili sněhuláka, vypráví a dodává, že většinou cestuje s jinou známou. „Je to Francouzka, kterou jsem potkal loni v březnu na poušti v Maroku. Od té doby si čas od času vyjedeme do zahraničí spolu. Navštívili jsme už Írán, Ázerbájdžán, Omán a Irsko, líčí s jiskrou v očích.

Z šesti kontinentů navštívil Filip Štěpán čtyři, chybí mu pouze Austrálie a Antarktida. „V Africe jsem byl jen v Egyptě a Maroku, za oceánem jsem se mimo jiné podíval do Kanady, Panamy, Mexika a na Kubu. Panama je nádherná, zato na Kubu bych už znovu nejel, říká a dodává, že turisté, kterým se španělsky přezdívá gringo, musí být opatrní. „Místní se vás neustále snaží o něco obrat, vysvětluje Filip. Ostatně s místními lidmi má hodně zkušeností.

„V Koreji jsem byl jen tři dny. Poslední den jsem trávil v Soulu, když jsem si všiml, že na mě koukají čtyři ženy. Dal jsem se s nimi do řeči a ani nevím jak, najednou jsem k nim byl pozvaný na oběd, na který nakonec vůbec nedošlo. Před jídlem se totiž provádí rituál přání, u kterého se pořád vstává a kleká, vzpomíná Filip se smíchem. „Trvalo to strašně dlouho, a když jsme konečně skončili, musel jsem utíkat, abych vůbec stihl letadlo.

Po maturitě do Kanady

V roce 2018 navštívil celkem patnáct zemí, loni dokonce o jednu víc, a to i přesto, že si Filip nyní dodělává školu. Prahu vyměnil za Krnov, obor však zůstal téměř stejný. „Studuji Management a ekonomiku letecké dopravy, příští měsíc budu maturovat. Tedy alespoň doufám, vyjadřuje své obavy k nastalé situaci způsobené koronavirem, která mu značně zkomplikovala návrat z jeho poslední dovolené na Islandu. „Původně jsem chtěl letět do Kanady, nakonec jsem ale rád, že jsem se vůbec dostal zpátky do Česka. Nejdříve nás ani nechtěli pustit do letadla, které letělo do Paříže. Rozhodnutí změnili na poslední chvíli, popisuje nepříjemné chvilky na letišti.

Svou budoucnost však v rodné domovině nevidí. „V Česku určitě zůstat nechci, momentálně čekám na vízum do Kanady. Sice mám podanou přihlášku na VUT, ale Kanada má přednost. Navíc vysoká pro piloty nic neznamená, usmívá se Filip. Kromě studia si totiž od září minulého roku dělá pilotní průkaz a je tak zase o krok blíž svému vysněnému povolání.

Cestování je i nadále jeho největším koníčkem, což dokazuje Filipovo album, které obsahuje více než 600 fotek a váží téměř pět kilogramů. Pokud se situace uklidní, plánuje v červnu vyjet do Brazílie a v srpnu na Madagaskar. „Jde nejen o to něco zažít, něco ochutnat a něco poznat. Ale především pokaždé získat nový úhel pohledu, přemýšlet nad životem jinak. A to mě na tom baví," dodává.

Klíčová slova: cestování, kultura, studium, přerušení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.