07.01.2021 13:47


Místo na sněhu v rozkvetlých ulicích. Festival smíchu bude letos v květnu

Autor: Kateřina Špásová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Konání letošního ročníku Grand Festivalu smíchu, který Východočeské divadlo v Pardubicích pravidelně hostí už přes dvacet let, ovlivnila současná epidemiologická situace. Přeložení na jaro s sebou však nese naději v jeho uskutečnění i nové možnosti doprovodného programu.

Pardubice – Přehlídka divadelních komedií se letos v Pardubicích uskuteční v netradičním termínu. Kvůli pandemii koronaviru je jednadvacátý ročník Grand Festivalu smíchu totiž místo tradičního lednového termínu naplánován na květen. Soutěžní přehlídka komedií z českých i moravských divadel by se tak měla uskutečnit v týdnu od 11. do 17. května.

V soutěžní části je na programu celkem šest her komediálního charakteru, které v minulé, byť pandemií značně omezené, divadelní sezóně vznikly. „Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodném programu, v prologu či epilogu festivalu,“ dodal Radek Smetana, mluvčí Východočeského divadla.

Do šestice titulů vybraných dramaturgyní festivalu Janou Uherovou patří i inscenace domácího divadelního souboru Společenstvo vlastníků od autora Jiřího Havelky. Mimo něj se v souboji o titul Komedie roku představí i soubory z Prahy, Brna, Uherského Hradiště nebo Zlína.

Všechny soutěžní komedie jsou pod dohledem odborné, studentské i divácké poroty. Absolutní vítěz je poté vyhlášen během Galavečera smíchu, který vysílá i Česká televize. Mezi pravidelné návštěvníky festivalu patří i studentka Zuzana Kmoníčková. „Každý rok se na týden komedií moc těším. Pevně doufám, že se jich i přes letošní nelehkou situaci dočkám,“ uvedla.

Festival však není jen o tom, co se odehrává na divadelních prknech. Každý rok se v rámci doprovodných akcí konají výstavy, koncerty nebo například Kuličkiáda smíchu. „Květen bude příhodnější i pro ty aktivity, které jsme si v zimním termínu nemohli dovolit. Doufám, že město během festivalu víc ožije, a že se bude hrát také v ulicích a parcích,“ popsala Uherová.

Pardubický festival smíchu je ojedinělou přehlídkou české komediální divadelní tvorby. Do východočeského města se každý rok schází divadelní soubory i nadšenci do komedií z celé republiky. Soutěžní části festivalu se mohou zapojit jen ta divadla, která mají vlastní herecký soubor i repertoár. Nemohou se tedy účastnit divadla agenturní nebo účelová seskupení herců.

Klíčová slova: festival, smích, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.