14.05.2016 20:06


Místo Černé vdovy další Spider-Man

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kapitán Amerika: Občanská válka trhá v kinech rekordy. Vypadá to, že snímek bude jedním z nejúspěšnějších v Marvelovském universu. Studio po fiasku s režisérem Jossem Whedonem neponechalo nic náhodě a film svěřilo do rukou bratrů Russo, kteří stojí za úspěchem filmu Kapitán Amerika: Návrat prvního Avengera. Kde je tedy v tak dokonalém konceptu chyba? A proč už trh nepotřebuje další bílé, heterosexuální mužské hrdiny?

Autor: Marvel Entertainment

Z posledních průzkumů trhu vyplývá, že téměř padesát procent čtenářů komiksů tvoří ženy. Dávno už Nebylo už mužských superhrdinů dost? Foto: Simona Zpěvákováneplatí, že fotbal, pivo a komiksy jsou jenom pro kluky. Co se na jednu stranu jeví jako pozitivní zpráva pro komiksový trh, se jediným mylným předpokladem může změnit v katastrofu.

Děti chtějí vidět své hrdiny

Dva komiksoví giganti, Marvel a DC, se snaží působit i na ženy na trhu. Přichází s novými hrdinkami, které by měly sloužit jako vzory a idoly pro malé holčičky i dospělé ženy. Na tom určitě není nic špatného. Postavy, se kterými se mohou děti ztotožnit a promítat do nich své myšlenky, nejsou ničím novým. Clinta Bartona, alias Hawkeye, uvedl Marvel do komiksů poté, co jim malý kluk s naslouchátky napsal, jak se za svůj handicap stydí, protože „superhrdinové přece nenosí naslouchátka“. A tak Marvel vytvořil lukostřelce, který je od dětství hluchý a slyší pouze za pomoci speciálních zařízení.

Kde je tedy ta pohroma? V počtu hrdinek a jejich komiksových osudech určitě ne. Problém je v masové distribuci filmů. Z nějakého důvodu se jejich tvůrci stále domnívají, že ženy by se na takový film dobrovolně nepodívaly. A pokud ano, tak jenom v případě, že ve snímku uvidí milostnou zápletku. Dámská část čtenářek nejspíš protáčí oči. Ač se to může zdát zvláštní, fanynky komiksů neláká vidět, jak je hlavní hrdinka redukována na krásný, avšak prakticky nevyužitelný artikl skládající se z velkého výstřihu, dokonalého vzhledu a mileneckého potenciálu.

Hořká pachuť nucenosti

Navzdory opakujícím se článkům v amerických médiích, které soustavně Marvel kritizují právě za nedostatek diverzifikace, třeba i v rovině sexuální orientace, se nic nemění. Po premiéře filmu Občanská válka se médii opět převalila vlna, která víceméně odsoudila unáhlenost a nucenost vztahu Steva Rogerse (Chris Evans) a Sharon Carter (Emily Van Camp). Nevhodnost načasování a vůbec celé odhalení, že Sharon je neteř Rogersovy zesnulé životní lásky, kýčovitému polibku na věrohodnosti nepřidaly. Na rozdíl od komiksů jejich vztah postrádal autenticitu a základní chemii.

Namísto toho, aby Sharon film vykreslil jako akční agentku, ji více méně proměnil jenom v zamilovanou zápletku, aby si vůbec své místo ve filmu udržela. Marvel na své fanoušky chrlí jeden příběh mužského superhrdiny za druhým. Černá vdova, známá jako Natasha Romanoff, čeká na svůj snímek už roky. Teprve po dlouhodobém nátlaku ze strany fanoušků, kdy v mnoha případech byly iniciátorkami výzev právě ženy, se začalo o takovém snímku uvažovat.

Strach z nových vod

Místo filmu o Černé vdově se však divák může těšit na další předělávku Spider-Mana. Naštěstí konkurent Marvelu, společnost DC, tento poněkud nešťastný trend zaznamenala a rozhodla se vydat sólový film Wonder Woman, vůbec první samostatný snímek o ženské hrdince. Možná se nakonec dočkáme nejenom sólových filmů ženských hrdinek, ale i filmu, kde hlavní superhrdina bude mít otevřený vztah s jiným mužem. Ovšem se současným nastavením filmového průmyslu je jedinou reálně očekávatelnou kontroverzí lesbický snímek. Otázkou je, kdo s takovým filmem vyrukuje jako první.

Klíčová slova: Marvel, DC, komiksy, Civil War, Občanská válka, Wonder Woman, Černá vdova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.