03.04.2016 12:09


Místa teroristických útoků lákají fanoušky temné turistiky

Autor: Jana Vyklická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na bruselském letišti Zaventem podnikla minulé úterý teroristická organizace Islámský stát útok, při kterém zahynulo dvanáct obětí. Chvíli poté atentátníci odpálili bombu i v metru, kde zemřelo dalších dvacet lidí. Kvůli útokům budou tato místa spojována se strachem a vraždami a přilákají tím nadšence temné turistiky.

Bruselské letiště se stalo terčem útoku. Foto: Sergey Ashmarin, Wikimedia Commons.

Teroristé minulé úterý zavraždili v belgickém hlavním městě třicet dva lidí a přes tři sta čtyřicet dalších zranili. Nejdříve odpálili jednu bombu na letišti Zaventem, poté došlo k dalšímu výbuchu i v metru na zastávce Maelbeek. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát. Letiště spolu s metrem budou mít kvůli útoku děsivější atmosféru, tu budou vyhledávat temní turisté.

Dark tourism, neboli temné cestování, je druhem turismu, který se zaměřuje na místa, která jsou spojená se smrtí a katastrofami. Pojem v roce 1996 vymysleli britští vědci John Lennon a Malcolm Foley. Nejčastějšími objekty zájmu jsou místa konfliktů, mučení a oblasti postižené přírodní katastrofou. „Pojem temná turistika není nejstarší, přesto se nejedná o nový fenomén. Touha po senzacích, byť s temným podtextem, provází lidstvo od nepaměti. Lidé od pradávna sledovali veřejné popravy a upalování na hranicích. Senzacechtivost je typicky lidská vlastnost, proto je člověk do určité míry smrtí fascinován. Se sledováním hororů je to podobné, dobrovolně zažíváme pocity strachu,“ myslí si psycholožka Pavlína Cpinová.

Temní turisté nejraději navštěvují koncentrační tábor v Osvětimi, Černobyl a památník v Hirošimě. V Česku mezi nejoblíbenější místa patří koncentrační tábor v Terezíně a vesnice Lidice a Ležáky, které byly za druhé světové války vyhlazeny nacisty.

Letiště Zaventem a stanice Maelbeek se v důsledku teroristického útoku dostaly na seznam „památek“ dark turistů. „Určitě se do těch míst vypravím, stejně tak bych se chtěl jet podívat i na místa útoků v Paříži. Jenomže zatím se stále jedná o aktuální záležitost, takže je bezpečnější počkat, až islámské atentáty utichnou,“ vysvětlil Erik Somr, který se temné turistice věnuje. Navštívil už většinu koncentračních táborů a chystá se na výlet do Černobylu. Zajímá se i o místa vražd českých sériových vrahů. „V jednom pořadu jsem se doslechl o Ladislavu Hojerovi, kanibalovi, který v letech 1978 až 1981 zavraždil pět žen. Jedna z nich pocházela z Brna a zabil ji u jednoho domu ve Vídeňské ulici kousek od zastávky Celní. Pokaždé, když kolem procházím, cítím mrazení,“ dodal Somr.

Jiné ale cestování do Bruselu odrazuje. Vendula Halaštová musí do metropole jet na služební cestu, z níž není nadšená. „Nejdříve jsem se těšila, poněvadž jsem tam už jednou byla, ale teď mám z cesty smíšené pocity. Islamistických útoků se bojím,“ řekla Halaštová.

Klíčová slova: temná turistika, Brusel, letiště Zaventem, atentát, Islámský stát

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.