05.11.2019 19:48


Míra nezaměstnanosti klesla na 2,2 procent

Autor: Michaela Jagusztynová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V třetím čtvrtletí letošního roku se míra zaměstnanosti zvýšila na 75,3 procent, pracovalo tak 5,3 milionu lidí. Naopak míra nezaměstnanosti meziročně klesla o 0,2 procentního bodu na 2,2 procent. „Zajímavostí je, že počet osob s alespoň dvěma zaměstnáními je dnes vyšší než počet nezaměstnaných,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce Dalibor Holý.

Infografika ohledně nezaměstnanosti a zaměstnanosti v ČR. Autor: Michaela Jagusztynová

Praha – Počet nezaměstnaných osob podle metodiky Mezinárodní organizace práce se meziročně snížil o 12 600 osob. Obecná míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí 2019 meziročně klesla o 0,2 procentního bodu na 2,2 procent, vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

„Kvůli nátlaku z okolí jsem se přihlásil na vysokou školu, ale už po půl roce jsem cítil, že to není pro mě. Také jsem zjistil, že v mém oboru mi firmy zaplatí stejně jako lidem, kteří titul mají,“ sdělil momentálně nezaměstnaný Tomáš Bystřičan. „Takže jsem rozeslal životopis do několika firem. Na prvním pohovoru, na kterém jsem byl, se ukázalo, že nabízejí jinou práci, než jakou měli uvedenou v inzerátu. Nicméně za pár dní mě čekají další,“ doplnil.

Míra zaměstnanosti se meziročně zvýšila o 0,2 procentního bodu na 75,3 procent, pracovalo tak 5,3 milionu lidí. Míra zaměstnanosti patří tedy k jedné z nejvyšších v rámci celé Evropské unie. V minulém roce vykazovalo vyšší průměrnou míru pouze Švédsko, Nizozemsko, Německo a Dánsko.

„Zajímavostí je, že počet osob s alespoň dvěma zaměstnáními je dnes vyšší než počet nezaměstnaných,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce Dalibor Holý. „Konkrétně jde o 136 tisíc takovýchto pracujících oproti 115 tisícům nezaměstnaných,“ dodal.

Počet osob s alespoň dvěma zaměstnáními v Česku dělá 2,6 procent ze všech pracujících v produktivních věku od 15 do 64 let. „V práci jsme dodělali projekt a přešlo se do režimu vzdálené IT podpory, která nezabírá tolik času. Tak jsem si našel práci druhou,“ vysvětlil Petr Mück, který momentálně zastává dvě povolání. Nejvyšší počet druhých zaměstnání je v sekci profesní, vědecké a technické činnosti, v sekci vzdělávání, ve zpracovatelském průmyslu a v obchodu.

Klíčová slova: ČR, nezaměstnanost, práce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.