28.11.2012 00:54


Míra kriminality v Brně i přes snahu policie stoupá

Autor: Jan Pluhař | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Centrum Brna patři každoročně k místům s nejvyšší kriminalitou v celém Jihomoravském kraji. V letošním roce policisté v Brně evidovali už přes čtrnáct tisíc trestných činů, což je tradičně asi o pět procent víc než v předcházejícím roce. S více než polovinou těchto případů se vypořádávají strážníci z obvodních oddělení nejproblematičtějších částí Brno-střed a Brno-sever.

Brno Míru kriminality v centru města způsobuje několik faktorů. Pohybuje se zde velké množství lidí, což napomáhá činnosti zlodějů a kapsářů. V městské části Brno-střed má navíc sídlo mnoho firem, tudíž se zde častěji projevuje hospodářská kriminalita.V okolí heren v centru města evidují policisté velký počet trestných činů. Foto: Jan Pluhař Největší problémy jsou však v lokalitě Brno-sever. Okolí ulic Cejl, Bratislavská a Francouzská je nejen mezi místními obyvateli opravdu nechvalně proslulé.

"Chodím tudy každý večer pozdě z práce. Jednou mě už okradli a taky nám zmizelo autorádio z auta. Děti vůbec po setmění nepouštíme ven. Člověk aby se tu bál každého, koho večer potká," uvedl padesátiletý Marek Pospíšil, který žije s rodinou na ulici Bratislavská. Z policejních statistik vyplývá, že jsou zde loupeže opravdu na denním pořádku. "Nejčastěji se potýkáme s vloupáním do domů nebo aut," podotkl Pavel Šváb, mluvčí jihomoravské policie. Mezi nejrizikovější oblasti patří okolí heren, kterých je v severní části opravdu požehnaně.

Ve zmíněné čtvrti navíc žije velké procento sociálně slabých a nezaměstnaných osob. Právě tito lidé často páchají trestnou činnost v návaznosti na svou finanční tíseň. "Dalším problémem jsou drogově závislí, kteří kradou, aby si vydělali na dávky," dodal Šváb. V Brně podle statistik žije například až tisíc lidí závislých na heroinu. Většinou jde o sociálně nepřizpůsobivé občany, kteří pobírají sociální dávky. Na drogy jim peníze nestačí, a proto se uchylují k trestné činnosti.

Účinně bojovat s podobnými druhy kriminality je velmi těžké. Proto se policisté v Brně snaží alespoň o důkladnou prevenci. Důkazem je například již rok trvající kampaň "Obezřetnost se vyplatí", která je zaměřena na kapesní krádeže. Mnoho informací o předcházení trestné činnosti nabízí Policie České republiky a Městská policie Brno také na svých internetových stránkách. V provozu je také Informační centrum Policie České republiky na ulici Běhounská, kde se zájemci mohou s policisty poradit osobně.

Klíčová slova: kriminalita, Brno, centrum, policie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.