19.03.2019 22:15


Minulý rok byl nejsušší za poslední léta

Autor: Simona Chlupová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ze zprávy Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že minulý rok byl vrcholem suchého období, které trvá od roku 2015. Vypadá to, že situace se zásobou podzemních vod se nezlepší ani letos.

Ilustrační foto autor: Simona Chlupová

Brno – Období sucha nekončí. Důkazem toho je, že předešlý rok se zatím drží na samém vrcholu, co se sucha týče. Dokonce dle předběžných údajů ze sledování podzemních vod byla situace v období od července do září nejhorší od začátku pozorování, tedy od šedesátých let. To samé nastalo i v období března a dubna, kdy hladiny některých řek dosáhly svého historického minima. Sucho má mnoho aspektů," zmiňuje pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu Martina Součková.

V současné době je situace v případě povrchových vod na většině míst uspokojivá. Největší problém s půdním suchem je na Litoměřicku, střední a jižní Moravě a Opavsku. I přes to, že sněhu zejména na horách bylo dostatečně, tak to k doplnění zásob podzemních vod, především v nížinách, stačit nebude. „U podzemních vod je situace stále špatná a na mnoha místech kritická. Zde je větší setrvačnost systému a hladina podzemní vody na mnoha místech republiky v posledních pěti letech stále klesá,“ říká pracovník Výzkumného ústavu vodohospodářského Tomáš Hrdinka.

Do budoucna se dá očekávat, že sněžení přes zimu přejde v déšť. Ten rychle odteče a nedokáže se zcela vsáknout do půdy. „Pokud už tedy zaprší, bude potřeba vodu zachytit v krajině a posléze ve vodních nádržích,“ vysvětluje Hrdinka. V roce 2017 vláda přijala koncepci na ochranu před následky sucha, která obsahuje padesát typů opatření, jak  mu předcházet a zvládat následky.

Sucho v současné době nemá zásadní vliv na život lidí. Problém hrozí především při zásobování studní a vodojemů. „Obecně je potřeba včas zavést preventivní opatření tak, aby nebyl ohrožen vodní blahobyt nejen obyvatelstva, ale i sektoru hospodářství,“ říká Hrdinka. Vzhledem k tomu, že domácnosti tvoří asi pětadvacet procent veškeré spotřeby, tak lidé nemůžou výrazně přispět ke zlepšení situace. „Na zalévání zahrady mám sud na dešťovou vodu, nečistím si zuby pod tekoucí vodou, peru plnou pračku, nádobí nemyji pod tekoucí vodou, jinak používám myčku. Bohužel tato snaha jednotlivců asi nemá velký efekt,“ konstatuje osobní asistentka Regina Čítková.

Klíčová slova: voda, sucho, podzemní voda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.