13.11.2015 20:34


Ministr životního prostředí volí těžbu

Autor: Gabriela Chlupová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vláda na zasedání v Ústí nad Labem schválila prolomení těžebním limitů v Bílině. Tento krok je velmi diskutabilní. Jedná se o kontroverzní rozhodnutí, které má však své nesporné klady. Otázkou zůstává, zda negativní dopady těžby nepřevýší její pozitiva.

Těžba v dole Bílina je naplánovaná až do roku 2055, tedy o necelých dvacet let déle než bylo v původní verzi. Hlavním argumentem vládnoucí koalice byla energetická soběstačnost České republiky a předběžné opatření proti strukturální nezaměstnanosti v Severočeském kraji.

Gabriela Chlupová. Foto: Lucia Brutovská

Odpůrci ale hlásají, že těžba povede ke zničení krajiny, která již dostala za poslední léta výrazně zabrat. Hnědé uhlí je totiž oproti jiným palivům daleko méně šetrné k ekologickému prostředí, navíc při jeho spalování vypouští do ovzduší velké množství škodlivých látek ohrožujících kromě přírody také lidské zdraví. Tyto negativní dopady by podle odhadů mohly v budoucnu stát daňové poplatníky až deset miliard korun, což je neuvěřitelná částka.

Problém je, že v České republice kromě hnědého uhlí nemáme téměř nic, plyn ani ropa se u nás příliš nevyskytují a většinu uranu, který jsme měli, si odvezli Rusové. Zbytek jeho zásob se nachází ve velkých hloubkách a těžba se bez státních dotací nevyplatí. Aby si tedy Česko udrželo energetickou samostatnost, musí brát to, co mu matička příroda nadělila. Na druhou stranu limity pro těžbu byly stanovené na základě odborných posudků. Jednotlivé hranice mají podle vědců své geologické důvody. Jejich nerespektováním můžeme způsobit ekologickou katastrofu.

V souvislosti s limity vyvstává také myšlenka ohledně dolu ČSA, tomu těžba skončí už v roce 2022 a je tedy daleko aktuálnějším tématem. Vláda ale potřebuje zajistit uhlí pro teplárny a právě důl v Bílině, který patří polostátní firmě ČEZ, jí ho zajistí. Naopak ve spojitosti s dolem ČSA patřícímu soukromému vlastníkovi Pavlu Tykačovi by stát nemohl počítat se spolupráci. Proto vláda udělala nejjednodušší řešení a debatu o prolomení limitů v ČSA naplánovala až na rok 2020. Čímž se současná koalice nádherně zbavila jakékoliv odpovědnosti.

Nejparadoxnější na celé věci je potom názor ministra životního prostředí Richarda Brabce. Ten pro prolomení limitů nejen hlasoval, navíc je i sám navrhoval. Kdo jiný než on má být potom zásadně proti drancování krajiny, vypouštění škodlivých látek do ovzduší a ohrožování zdraví? V tomto případě je to opozice, které se proti nynější vládě vyhrazuje snad ve všem a tak tento krok přirovnává k době před rokem 1989, kdy se produkovalo bez ohledu na životní prostředí.

Všechny tyto argumenty mají něco do sebe. Tak se potom nemůžeme divit, když v Praze na jedné straně demonstrují šťastní horníci volající po prolomení limitů, díky kterým mají jistou práci. Na druhé straně jsou tu naštvaní obyvatelé Bíliny a environmentální aktivisté, kterým zase zničíme kus zelené přírody a modrého nebe.

Největší potíž by však zřejmě nastala, pokud by díky jednomu dolu vznikl jakýsi precedens, který by spustil nezastavitelnou lavinu podobných případů i v jiných dolech a způsobil by tak nezastavitelné těžařské závody.

Prolomení limitů je pořád ještě otázka poměrně daleké budoucnosti. V dnešní době neuvěřitelně rychlého technického pokroku se do období mezi roky 2038 a 2055 může vynalézt něco daleko pokročilejšího a efektivnějšího, než dnešní energetické zdroje včetně zelené energie z větrných elektráren a solárních panelů. Velkou nadějí může být například termojaderná fúze, na níž už dnes intenzivně pracují vědci z celého světa. Mezi její nesporné výhody patří absence jaderného odpadu, díky které nevzniká zátěž pro další generace, nehrozí exploze a navíc je prakticky neomezeným zdrojem energie. Jestli je uhelný hon za energetickou soběstačností státu vůbec potřeba, teď už ukáže jen čas.

Klíčová slova: Těžební limity, prolomení, hnědé uhlí, důl Bílina, těžba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.