07.04.2016 17:14


Mihajlo Rostohar, neznámý zakladatel brněnské psychologické školy

Autor: Pavlína Zichová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Letos uplyne přesně padesát let od úmrtí Mihajlo Rostohara. Byl významným slovinským psychologem a filozofem, který se zlatým písmem zapsal do dějin Masarykovy univerzity v Brně. Jeho zásluhou vznikl při Filozofické fakultě v roce 1926 Psychologický ústav. Ten bude letos slavit devadesát let od svého založení.

Audio

    Jak na Mihajlo Rostohara vzpomíná jeho žák Josef Švancara
         
    Autor: Pavlína Zichová

Mihajlo Rostohar se narodil 30. července 1878 ve Slovinsku. Vystudoval Vídeňskou univerzitu, od roku 1903 se začal zajímat o experimentální psychologii. Ve své práci se zaměřoval na celostní a tvarovou psychologii. Jeho práci charakterizovaly tři znaky – již zmíněný celostní přístup, důraz na experimentování a kritické hodnocení.

Mihajlo Rostohar (Zdroj: Wikimedia Commons)

Po studiích se na doporučení vídeňského profesora Friedricha Jodla dostal do Prahy. Tam ale neměli dostatečné pochopení pro jeho experimentální psychologické metody, a tak roku 1924 přesídlil do Brna. Jeho skromná psychologická laboratoř, přemístěná z Prahy, se stala základem pro samostatný brněnský Psychologický ústav. Při vzniku ústavu byl Rostoharovou velkou oporou tehdejší rektor Eduard Babák. Kromě toho Rostohar stál i při vzniku prvního českého psychologického časopisu s příznačným názvem Psychologie. Ten začal vycházet roku 1935.

Po roce 1948 se situace na Filozofické fakultě výrazně změnila, a tak jeho působení v Brně skončilo. Od padesátých let působil v Lublani.

Mezi nejdůležitější díla Mihajlo Rostohara patří kniha Studie z vývojové psychologie (1928) nebo Psychologie jako věda o subjektivní skutečnosti (1950).

Osobnost Mihajla Rostohara připomněl středeční odborný seminář, který uspořádalo Muzeum Masarykovy univerzity. O Rostoharovi na přednášce hovořil filozof Jiří Gabriel, psycholog Jiří Dan či profesor Josef Švancara, který byl Rostoharovým žákem.

Tento rok si také Filozofická fakulta Masarykovy univerzity bude připomínat devadesát let od založení Psychologického ústavu. Oslava tohoto výročí se bude konat 10. května v areálu Filozofické fakulty.

Klíčová slova: Mihajlo Rostohar, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita, Psychologický ústav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.