10.12.2020 22:29


Mezipatra v časech koronavirových: Organizátoři festival uspořádali online

Autor: Anna Sochorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní pandemie koronaviru zasáhla každého člověka v České republice. Kulturní akce se buď zrušily, nebo přešly do online prostředí. Organizátoři jedenadvacátého ročníku filmového festivalu Mezipatra se rozhodli pro druhou možnost. 

Festivalový plakát - Autorka:Michaela Karásek Čejková

Brno - Mnoho festivalů se muselo přizpůsobit aktuálním protikoronavirovým opatřením. Výjimkou nebyl ani filmový festival Mezipatra. Jeho organizátoři se rozhodli přenést akci do online prostoru. Brněnský produkční tým musel upustit od původního plánu a festivalový program zmenšit na dvě doprovodné diskuze. Veškeré filmové projekce se přesunuly na Aerovod online půjčovnu filmů.

Aby festival mohl fungovat alespoň v omezené formě, bylo nutné, aby organizátoři učinili několik změn. ,,Museli jsme vytvořit účet na Zoomu, Restreamu a zajistit technické podmínky například rozhodování o živém natáčení nebo streamingu, u některých filmů se řešily změny ve smlouvách ohledně autorských práv,‘‘ podotkla koordinátorka brněnského produkčního týmu Adéla Bohadlová.

Bohadlová si myslí, že pokud by organizátoři věděli, že budou muset přejít do online prostoru s předstihem, více by přizpůsobili doprovodný program. Také by změnili strategii marketingové kampaně napříč Českou republikou. Přes všechny překážky jsou ale organizátoři velice rádi, že mohli festival zrealizovat. Zásadní problém, který museli řešit se týkal doprovodného programu. Ten se sice také dá přenést do online prostoru, ale dle Bohadlové by tato změna z působila, že by se ztratila atmosféra a smysl setkávání lidí.

Přesný počet návštěvníků netradiční formy festivalu ještě organizátoři přesně neznají, ale z průběžných výsledků jsou příjemně překvapeni. ,,Za brněnský produkční tým, musím říct, že jsme velice spokojení se sledovaností při živém přenosu. Dvě stě lidí v jeden moment, jak na Facebooku, tak na YouTube,‘‘ dodala Bohadlová. První diskuze s názvem Proč (ne)mlčíme, moderovaná Filipem Titlbachem, s režisérkou Kateřinou Turečkovou, režisérem Peterem Bebjakem a youtuberem Lukefry v roli hostů, měla obrovský úspěch i jako podcast Studia N. ,,Během týdne se dostala mezi třicet nejposlouchanejších podcastů v České republice,‘‘ uzavřela. 

Soutěžní snímky jsou ke zhlédnutí do 5. ledna příštího roku na serveru Aerovod a všechny online akce mohou zájemci najít na YouTube.  

Klíčová slova: Mezipatra, filmový festival, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.