11.10.2019 19:35


Mezinárodní komiksový festival KOMA si připomíná generaci 89 i první vydání Batmana

Autor: Kateřina Hladíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Koncerty, prezentace, workshopy, ale především příběhy vyprávěné v obrázcích. To nabízí letošní pátý ročník Mezinárodního komiksového festivalu KOMA. Letos jsou hlavním tématem Milníky. Akce tak oslavuje pětileté výročí a připomíná si generaci 1989 nebo první vydání Batmana. Komiksový festival mohou zájemci navštívit od čtvrtka do neděle v prostorách Malé Ameriky.

Mezinárodní komiksový festival KOMA

Brno – Je čtvrtek odpoledne a industriální místnosti starého brněnského nádraží se postupně začínají zaplňovat milovníky komiksů a grafického umění. Až do čtvrtka se totiž v Malé Americe koná mezinárodní komiksový festival KOMA. U příležitosti pátého výročí festivalu vychází i speciální katalog obsahující díla komiksových umělců, kteří svou tvorbou obohatili uplynulé čtyři roky festivalu. „Řekli jsme si, že uděláme ohlédnutí za předchozími ročníky,“ popisuje Zdeněk Sedláček, který společně s Janou Gazdegovou katalog editoval.

Přicházející lidé se postupně rozprostírají po staré industriální budově. Zaujatě si prohlížejí komiksové příběhy od českých i zahraničních kreslířů, které jsou vyvěšeny po celé místnosti. Od dětských pohádek až po politické komiksy připomínající rok 1989. Při tom popíjejí jablečný mošt, pivo či svařené víno. Komiksy ovšem nejsou jediným uměním, které festival KOMA nabízí. „Na festival jsme s kamarády přišli především kvůli komiksům, ale těším se i na různé přednášky a storytelling,“ říká návštěvnice festivalu Tessa Košová.

Jedním z lákadel jsou prezentace. Jan Kratochvíl na své prezentaci návštěvníkům ukazuje, jak se tvoří hudba a zvuky k počítačovým hrám. Svou tvorbu představuje na české hře Chuchel. Vypráví, jak pro nahrávání a mix využívají zvuky z běžného života nebo jak se svým spolupracovníkem vymýšlejí pro hry vlastní jazyky. Nakonec celkové dílo ukazuje na animaci ze hry. Na plátně se tak objevuje postavička Chuchela a lidé se rozesmějí vždy, když malá oranžová kulička udělá něco neohrabaného.

Na festival ale lidé chodí především kvůli vernisážím. Letošní ročník jich nabízí nespočet a zaměřují se hlavně na téma festivalu Milníky. Výstavy připomínají například generaci 89, tedy generaci kreslířů, kteří před rokem 1989 nemohli vydávat. Oslavují i osmdesáté výročí prvního vydání Batmana. Organizátoři návštěvníkům vysvětlují, že Batman je kulturní postava, která má i v dnešním světě své místo. Dá se tedy zasadit nejen do temného světa Gothemu, ale i do současné reality jako postavu řešící nejen záchranu světa, ale i genderová témata.

Celý festival však není jen o komiksové a grafické tvorbě. Doplňuje ho i doprovodný večerní program v podobě tanečních a hudebních vystoupeních. S přibývajícím časem se lidé přesouvají k pódiu, kde se rozeznívají zvuky basové kytary a něžný ženský hlas začíná zpívat. Hudební část zahajuje kapela Nahiru a Hora. Svou hudbou nalaďuje návštěvníky na další průběh festivalu. „Atmosféra byla velice příjemná, dorazili kamarádi i rodina. My jsme si to moc užili, i když jsme to v pár písničkách trochu pokazili,“ shrnuje své vystoupení zpěvačka kapely Soňa Nahiru. 

Mezinárodní komiksový festival KOMA se v Brně koná již popáté. Prezentuje formy komiksu a současného umění. Mimo výstav a prezentací nabízí koncerty, workshopy, ale i projekce nebo živé malování. Festival potrvá až do neděle. Odpolední program je zdarma, za večerní si návštěvníci zaplatí 120 korun.

Klíčová slova: komiksy, komiksový festival, KOMA, Batman

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.