19.05.2020 18:49


Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec letos nebude. Folkloristé smutní

Autor: Radek Preis | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec se ve Vsetíně koná pravidelně každým druhým rokem. Jeho jedenáctý ročník však z důvodu okolností souvisejících s pandemií koronaviru museli organizátoři zrušit, a to bez náhrady. Bez tradičních letních radovánek se tak fanoušci folklóru budou letos muset obejít.

Mezinárodní Folklorní festival Vsetínský krpec letos nebude. Folkloristé smutní. Foto: Spolek valašských písní a tanců Jasénka.

Vsetín – Jedenáctý ročník mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec letos nebude. Vsetíňané se tak budou muset bez tradičního festivalu, který se na přelomu června a července koná již od roku 2000, obejít. „Je nám to líto, ale současná situace, plná nepředvídatelných událostí, brání v přípravách letošního ročníku. Momentálně nejsme schopni spolu s Domem kultury realizovat program tak, jak by si to jeho návštěvníci a účinkující zasloužili,“ uvedl v tiskové zprávě starosta Vsetína Jiří Růžička.

Organizátoři letos kromě českých a slovenských folkloristů oslovili jako tradičně i zahraniční soubory, tentokrát například z Mexika. V minulém ročníku se divákům zase představili tanečníci z Chile. Chybět neměla ani tradiční soutěž v odzemku (improvizovaný mužský tanec, pozn. red.) či vystoupení valašských souborů. Vsetínští folkloristé jsou ze zrušeného festivalu zklamaní. „Těšila jsem se na pěkný prodloužený víkend plný zpěvu, tance a zábavy. Pokaždé tam potkám dost kamarádů, takže mě mrzí, že letos budu o Krpec ochuzená,“ řekla členka folklorního spolku Jasénka Johana Ficová. Podobný názor sdílí i Natálie Krahulíková z folklorního spolku Vsacan. „Mrzí nás to. Trénovali jsme a na festival jsme se těšili celé dva roky. Chápu však současnou situaci a o to více se budu těšit na další ročník,“ uvedla Krahulíková.

Kromě folkloristů mrzí zrušení festivalu i jeho pravidelné návštěvníky. „Je škoda, že letos neuvidím žádný zahraniční soubor. Naposledy jsem viděl vystoupení tanečníků z Koreje a cizokrajný folklór se mi líbil,“ posteskl si student Daniel Ondřejík. Spolky ze zahraničí mají každoročně na starost vsetínští rodáci, aby jim pomohli s organizací a tlumočením. Mezi takové patří i Pavlína Srbová. „Kvůli studijním povinnostem bych sice neměla čas pomáhat s koordinací souborů, ale na vystoupení bych se podívat zašla,“ podotkla Srbová.

Podobný osud jako Vsetínský krpec potkal třeba i náš druhý nejstarší folklorní festival ve Strážnici. Fanoušci folklóru si tak budou na festivalovou sezónu muset počkat do příštího roku. Další ročník Vsetínského krpce se pak uskuteční v roce 2022.

Klíčová slova: folklór, folklorní festival, tanec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.