06.03.2018 14:03


Mezinárodní den žen mohou Brňané oslavit historickou procházkou městem nebo protestem

Autor: Sabina Vojtěchová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezinárodní den žen (MDŽ) se lidé v Brně chystají slavit už od sedmého března. Neformální hnutí a organizace zvou Brňany i Brňanky na cyklojízdu spojenou se Stávkou žen, historickou procházku městem nebo prvorepublikovou večerní tančírnu. Pořádanými akcemi chtějí organizátoři poukázat na přetrvávající nerovnost mužů a žen ve světě a připomenout významné historické momenty v boji za ženská práva.

Audio

    Organizátorka středeční cyklojízdy Anna Bromová o spojistosti mezi Dnem žen a Ženskou stávkou
         
    Autor: Sabina Vojtěchová

Brno - Mezinárodní den žen lidé oslaví ve čtvrtek osmého března již po sto deváté. Členové neformálních hnutí a nevládních organizací v Brně plánují ku příležitosti svátku žen hned několik akcí. Již ve středu zahájí cyklisti a cyklistky Stávku žen spojenou s pravidelnou cyklojízdou v centru města. Devátého března provede historička Hana Krutílková zájemce po významných brněnských místech z pohledu ženských hnutí. Tentýž večer uspořádá ženské hnutí Sdruženy spolu s organizací Nora a NESEHNUTÍ večerní tančírnu ve stylu první republiky.

Cyklojízdu pořádá neformální hnutí Brněnská cykloguerilla každou první středu měsíci. Cyklisté, kteří skupinově projíždí městem, se tak snaží připomenout své právo na prostor na cestách. Ve středu sedmého března svou jízdou zároveň podpoří a zahájí Stávku žen. Osmého března ženy po celém světě plánují stávku – nepůjdou do práce, nebudou vykonávat domácí práce a starost o děti přenechají partnerům. Chtějí tak ukázat, jak by svět vypadal bez ženské práce. „MDŽ pro mě není bezduchá oslava ženství. Nemyslím si, že bychom měli ženy odměňovat za práci, kterou dělají, spíš by potřebovaly práci ubrat. Tento svátek se začal slavit na začátku dvacátého století jako reakce na stávku švadlen, proto si myslím, že stávka je taktikou, která k MDŽ patří. Postavení žen ve světě zdaleka není ideální a snahy o větší rovnoprávnost jsou stále na místě,“ říká Anna Bromová, jedna z organizátorek středeční cyklojízdy.

V České republice jsou platy některých žen stále výrazně nižší než platy mužů. Míra platové nerovnosti v Česku dosahuje 22,5%. Podle sociologa Genderového informačního centra NORA Lukáše Slavíka, přichází průměrná Češka za rok v důsledku platové nerovnosti v přepočtu o 80 976 korun. Marta Vohlídalová ze Sociologického ústavu Akademie Věd ČR ve výzkumné zprávě uvádí, že zatímco ženy hodnotí své postavení na pracovním trhu jako méně výhodné než postavení mužů (42,1 % žen, 16,4 % mužů), podle mnoha mužů mezi nimi nejsou rozdíly (31,3 % mužů, 11,4 % žen). „Upřímně ve svém okolí asi neznám ženy, které by dostávaly na svých pozicích nižší plat, než jaký by na stejném místě dostal muž. Stávka se mi zdá trochu přehnaná. Jak to má každý doma s úklidem podle mě není zrovna globální problém, kvůli kterému pořádat protesty," sděluje fotograf Michal Fojt.

Na platovou nerovnost upozorňuje také nevládní organizace NESEHNUTÍ, která ve spolupráci s neformálním hnutím Sdruženy organizuje devátého března komentovanou procházku Kudy šlo ženské hnutí v Brně s historičkou Hanou Krutílkovou, a poté večerní tančírnu v prvorepublikovém stylu. „Letošní MDŽ pojímáme jako oslavu významných žen, které k rovnosti žen a mužů nějakým způsobem přispěly a působily jako inspirativní vzory. Odkazujeme se přitom na období první republiky, a to nejen proto, že letos uplynulo sto let od založení Československa. Chtěli bychom ukázat, že MDŽ existovalo ještě před obdobím socialismu. Mnozí lidé si totiž tento svátek, který připomíná stávku švadlen v New Yorku před 110 lety, stále spojuje především s předáváním karafiátu. My proti karafiátům samozřejmě nic nemáme, ale upozorňujeme, že tento svátek má mnohem důležitější pozadí, které v Česku často opomíjíme,“ vysvětluje členka týmu Ženská práva jsou lidská práva Eva Bartáková z NESEHNUTÍ.

Klíčová slova: Mezinárodní den žen, MDŽ, akce, pozvánka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.