29.04.2020 13:28


Mezinárodní den tance je on-line. Zatančit si s profíky je možné z pohodlí domova

Autor: Terezie Wasserbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Taneční lekce latinskoamerických tanců, moderny nebo swingu a charlestonu nabízí on-line přenos agentury Art 4 People k Mezinárodnímu dni tance. Se svými choreografiemi vystoupí i přední české baletní a taneční soubory. Každý si může ze svého obýváku zkusit zatančit podle profesionálů.

Flashmob z loňského ročníku Mezinárodního dne tance. Foto: YouTube Art 4 People

Česko - Mezinárodní den tance dnes Češi mohou oslavit sledováním on-line přenosů mnoha různých tanečních workshopů a vystoupení, které uspořádala česká agentura Art 4 People. Zájemci mají šanci naučit se něco z argentinského tanga, salsy, charlestonu nebo se protáhnout u tréninku pilates. Své choreografie  předvedou například taneční skupiny Inspiral Dance a Rinceoirí Balanc, kteří se specializují na irské tance. Modernu pak ukáže Balanc Velké Bílovice. Večer je na programu společný flashmob (taneční zábavná akce, při níž se náhle vyskytne vícero lidí v předem určený čas na předem určeném místě spojených jistou společnou myšlenkou pozn. red.) a vystoupení profesionálních baletních a tanečních souborů z celé České republiky.

Ředitel agentury Art 4 People Martin Kolda pro Taneční aktuality uvedl, že o zrušení akce ani v době koronavirových omezení neuvažovali. „Mezinárodní den tance je dnes tradiční jarní událost s širokou fanouškovskou základnou. Neoslavit ho pro nás nepřipadalo v úvahu. Pracujeme ze všech sil na tom, aby se on-line podoba oslav svým rozsahem a kvalitou vyrovnala předchozím ročníkům,“ řekl. Kolda si přeje, aby si diváci mohli akci plnohodnotně užít i z pohodlí domova.

Tradičně událost agentura pořádá na Střeleckém ostrově v Praze, nyní se k ní mohou připojit všichni přes internet. Na facebookové stránce události Mezinárodní den tance 2020 on-line probíhá videopřenos celého programu. Ten se vysílá právě ze Střeleckého ostrova, ale i dalších tanečních a divadelních sálů nejen z Prahy.

Díky tomu, že se letošní ročník vysílá přes internet, se poprvé zapojí i Tereza Havránková. Studentka Janáčkovy akademie múzických umění na to dle svých slov jiné ročníky neměla čas. „Chystám se sledovat baletní trénink, argentinské tango, swing a charleston. Dost mě pobavil a zaujal workshop Bollywood-dance, takže na ten se určitě podívám taky,“ zmínila Havránková lekce tanečních stylů, které si ráda zkusí.

S letošním heslem Roztančete s námi váš domov i internet!“ je na programu v pět hodin odpoledne flashmob. Choreografie se ujal vítěz televizní soutěže StarDance, držitel ceny Thálie a člen pražského komorního baletu, Dominik Vodička. Do přímého vysílání se mohli zapojit všichni, stačilo se jen tanec naučit, natočit jej a poslat organizátorům. Ti večer odvysílají sestřih všech obdržených videí.

Do výzvy se podruhé zapojila i Kateřina Jagošová se svou taneční skupinou Freedom taneční školy Hes z Prahy. „Flashmob jsme natáčeli v devíti lidech minulý týden. Kolik se jich přidá dnes, netuším,“ řekla Jagošová. Sama se těší, stejně jako Havránková, na baletní trénink. Kvůli omezenému prostoru doma si ale pravděpodobně nevyzkouší další  lekce.

Večer vystoupí v hodinu a půl dlouhém programu přední české taneční a baletní soubory divadelní scény. Oblíbenou inscenaci Cube, která spojuje moderní tanec a videomapping (směr vizuálního umění, které využívá projekci ve volném prostoru na libovolné objekty pozn. red.), představí Laterna magika. Se svými choreografiemi vystoupí i soubory národních divadel v Praze, Brně a Ostravě. Celé vysílání zakončí afterparty s DJ Baleťákem, bývalým sólistou Národního divadla v Praze a Stuttgarského baletu.

Cílem Mezinárodního dne tance je oslavovat tanec jako univerzální formu vyjádření a jazyka, kterým hovoří všichni a který dokáže spojit lidi napříč jazykovým, kulturním nebo etnickým bariérám. Připadá na 29. dubna a připomíná narozeniny slavného průkopníka a reformátora tance Jeana-Georgese Noverrea. V Česku oslavy organizuje agentura Art 4 People od roku 2004. 

Klíčová slova: Mezinárodní den tance, tanec on-line

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.