06.10.2017 22:35


Mezi žáky středních škol vedou Piráti. Urazilo by mne, kdyby byli první komunisté, říká lídr třetí TOP 09 Válek

Autor: Saskie Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Žáci vyjádřili své politické názory ve studentských volbách. Díky projektu Studentské volby si mohli vyzkoušet volit a dělat vše, co volby obnáší. V Jihomoravském kraji zvítězili Piráti, druhé místo získalo ANO 2011 a třetí TOP 09.

Brno – Studentské volby se odehrály v úterý a ve středu na některých středních školách a gymnáziích v celé republice, tedy i v Jihomoravském kraji. Žáci si tak mohli vyzkoušet, jak to u skutečných voleb vypadá.  

Na jižní Moravě vyhráli Piráti se ziskem dvacet jedna procent. Druhé místo obsadilo hnutí ANO s jedenácti procenty a třetí TOP 09 s deseti procenty. Piráti vyhrávali ve studentských volbách i v předchozích ročnících. „Tentokrát je ale výsledek dvojnásobný vůči druhému místu. To je příjemné zjištění,“ připouští předseda Pirátů Ivan Bartoš. Také pro předsedkyni ANO v Jihomoravském kraji Taťánu Malou je pozitivním zjištěním zisk jedenácti procent. „Je to pro nás větší motivace oslovovat mladší voliče a hledat témata, která je zaujmou,“ podotýká Malá. Lídr jihomoravské kandidátky TOP 09 Vlastimil Válek je s výsledkem relativně spokojen. „Čím je člověk starší, tím větší strach má o budoucnost. A já mám radost, že i mladí lidé přemýšlejí o budoucnosti a nenechají se zlákat bláboly,“ míní Válek. „Velmi by mne rozčílilo, kdyby se na prvních místech umístili komunisté,“ uzavírá.

Všechny potřebné dokumenty zprostředkovala organizace Člověk v tísni ve vzdělávacím programu Jeden svět na školách. Studenti nejprve zaregistrují svoji školu na internetových stránkách do projektu Studentské volby a za několik týdnů jsou jim do škol doručeny potřebné materiály. Volit mohou žáci starší patnácti let.

Jeden svět na školách má za cíl utvořit volby co nejreálnější. Vše je tedy v režii studentů. „Sestavili jsme si svoji volební komisi, s ní pak obcházeli třídy ve škole a vysvětlovali ostatním, kde seženou potřebné informace o kandidátech a o volebních programech,“ prozradil žák gymnázia Šimon Úradník. Po volbách komise sestavená ze studentů spočítá hlasy a výsledky odesílá do centrály ke zpracování.

Ještě před samotnými volbami zorganizovali pořadatelé v Praze předvolební debatu. „Ptáme se studentů, které osobnosti by nejraději v debatě viděli, a podle toho aktéry do debaty zveme,“ doplnila koordinátorka celého projektu Eva Lukášová.

Klíčová slova: volby, studentské volby, ANO 2011, TOP 09, Piráti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Horst Al Petrol | 08. 10. 2017, 22:42
Povedený článek. Oceňuji schopnosti autorky. Stručně a jasně popsaná událost.