12.05.2017 09:10


Mezi nejoblíbenější knihy českých čtenářů patří Babička, Harry Potter a Pán prstenů

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Beletrii dávají přednost ženy, odbornou literaturu naopak preferují muži. Průměrně se čeští čtenáři knihám věnují půl hodiny denně a za rok jich přečtou třináct. Vyplývá to z výzkumu Ústavu pro českou literaturu Akademie věd z roku 2013.

Podle výzkumu přečte alespoň jednu knihu za rok čtyřiaosmdesát procent Čechů. Foto: Dominika Sladká.

Brno ‒ Sedmnáctiletá studentka Hana Borejová je už od dětství vášnivou čtenářkou. Od doby, kdy se naučila číst, ji knihy doprovází téměř všude. „Oba mí rodiče čtou, a tak jsem doma měla už od dětství vzor. Knihy jsem si ale zamilovala hlavně díky Thomasovi Brezinovi, od kterého jsem jako malá přečetla úplně všechno,“ popisuje svou cestu k literatuře mladá knihomolka.

Lásku ke knihám s ní sdílí velká část české populace. Ve výzkumu z roku 2013 téměř čtvrtina lidí starších patnácti let uvedla, že jich přečte ročně alespoň třináct. Těch, kteří nečtou vůbec, bylo mezi respondenty šestnáct procent. Gymnazistka Borejová se řadí mezi největší čtenáře. „Přečtu asi jednu knihu týdně. Občas se ale stane, že za týden stihnu i čtyři nebo naopak žádnou,“ uvádí. Průměrně se Češi věnují čtení přibližně půl hodiny denně a přečtou třináct knih ročně.

Mezi ženami a muži panuje velký rozdíl. Zatímco alespoň jednu knihu za rok přečetlo téměř devadesát procent žen, mužů bylo o jedenáct procent méně. Ženská část populace preferuje beletrii, zatímco muži mnohem častěji sahají po jiných žánrech. „Muži dávají přednost literatuře faktu a odborné literatuře,“ tvrdí literární vědec Jiří Trávníček v knize Překnížkováno, v níž shrnuje výsledky výzkumu. Oblíbený žánr souvisí také s věkem. Například vědecko-fantastickou a fantasy literaturu nejčastěji preferují lidé ve věku mezi patnácti a čtyřiatřiceti lety. Za milovnici fantastické literatury se označuje i sedmnáctiletá Borejová. „Kromě toho čtu i detektivky a klasickou literaturu. Pokud bych měla zvolit své oblíbené knihy, byla by to asi Jana Eyrová a 1984,“ sděluje studentka.

Mezi nejoblíbenější autory českých čtenářů patřil v roce 2013 Michal Viewegh, Erich Maria Remarque a Dick Francis. V první desítce se umístil také Karel Čapek, Stephen King, Agatha Christie nebo Joanne Kathleen Rowling. Jako nejoblíbenější dílo uvedlo nejvíce respondentů Babičku od Boženy Němcové. Podle Trávníčka souvisí i volba oblíbené knihy s pohlavím. „Mezi díla výrazně preferovaná ženami patří Co život dal a vzal, Vejce a já, Babička, Harry Potter a částečně Bible. Muži dávají výrazně přednost Pánu prstenů a Švejkovi,“ komentuje preference českých čtenářů.

Před čtyřmi roky chodila téměř třetina Čechů starších patnácti let do knihovny. Počet jejich návštěvníků postupně klesá, někteří knihovníci však žádný úbytek nezaznamenali. Významného poklesu čtenářů si nevšimla ani vedoucí knihovny v Hlučíně Lucie Kostková. „Počet registrovaných čtenářů se každoročně mění, především v závislosti na počtu studentů. V Hlučíně je totiž několik základních škol a gymnázium, a tak si většina studentů si chodí půjčovat povinnou četbu. Hlavně počet dětských čtenářů tedy ovlivňují silné a slabé ročníky ve školách,“ vysvětluje Kostková.

Častěji než prostřednictvím veřejných knihoven získávají čtenáři knihy jiným způsobem. Většina z nich dostává knihy jako dárek nebo si je kupuje, nejčastěji v knihkupectvích a v obchodech se zlevněnými knihami. Možnosti nákupů přes internet v roce 2013 využívala čtvrtina těch, kteří knih nakupují. V antikvariátech knihy vyhledávala pětina z nich.

Při koupi se lidé nejčastěji rozhodují podle žánru, tématu a autora díla. V knihkupectví Neoluxor si vloni nejvíce lidí koupilo knihu Bábovky od Radky Třeštíkové, román Harry Potter a prokleté dítě od Joanne Kathleen Rowling a deníkové zápisky P.S. herečky Ani Geislerové. Nejvíce knih měl mezi bestsellery spisovatel Patrik Hartl, Evžen Boček a Vlastimil Vondruška.

Klíčová slova: čtení, čtenáři, Jiří Trávníček, výzkum, infografika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.