03.03.2018 10:53


Městské divadlo Brno chystá muzikál o holokaustu Představ si…

Autor: Tereza Čaladi | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Městské divadlo Brno 10. března uvede muzikál Představ si…, jehož režisérem je Petr Gazdík. Děj muzikálu pojednává o závažné a citlivé tématice holokaustu. V představení divák uvidí příběh o příběhu. Děj se odehrává v roce 1942 v prostředí varšavského židovského ghetta, kde rodina Warshowských pracuje na divadelním představení o Masadě. Ve skutečnosti se Židé rozptylovali podobnými humornými divadelními inscenacemi o Hitlerovi, aby odlehčili závažnosti své situace. Příběh vypráví o síle představivosti a lidství během druhé světové války.

Brno – Muzikál tohoto nelehkého tématu bude uveden k připomenutí blížícího se osmdesátého výročí začátku druhé světové války. „Není to jenom příběh Židů, je to hlavně příběh lidí a příběh nezlomnosti lidského ducha, nikoliv ducha spojovaného s nějakou vírou. Divák v díle může objevit naději a vnitřní sílu,“ říká o představení režisér Petr Gazdík.

Příběh, který Židé v muzikálu sehrávají, vypráví o roku 72, kdy spáchalo 960 židovských mužů, žen a dětí hromadnou sebevraždu v pevnosti na hoře Masada, aby nemuseli propadnout římskému otroctví. Hra o Masadě je postavena na skutečné události. Rodina Warshowských se rozhodla hrát právě tento příběh, aby dodala naději a odlehčila situaci židovské komunitě během krušných válečných časů. Ve hře nechybí ani příběh lásky mezi Židovkou Tamarou, dcerou vůdce židovských rebelů, a Silvou, generálem a vůdcem římské legie.

Muzikál byl poprvé uveden již v roce 2008 v New London Theatre na West Endu. Po necelých dvou měsících byl ale stažen z důvodu zlehčování závažného tématu. V roce 2016 byl muzikál uvedený v Německu, kde se setkal s větší úspěšností. „Do divadla chodím pravidelně a myslím si, že toto zpracování může být velmi zajímavé. Vzhledem k minulosti pro mě představení může být ale i dost psychicky náročné, proto bych na něj šla s několika dalšími lidmi, se kterými bych jej potom mohla rozebrat a kteří by mi byli oporou,“ říká pamětnice Jiřina Tobolová.

Sama herečka Kristýna Daňhelová, která obsadila hlavní roli Rebeccy Warshowsky, hru nevnímala primárně jako muzikál. Daleko více na ni působil jako závažný příběh, ve kterém hrála i hudba nějakou roli. „Nejtěžší pro mě bylo představit si, jaké to v té době bylo,“ dodává.

Premiérové představení muzikálu 10. března je již vyprodáno. Lístky na další dny jsou k dostání od 170 korun přímo v prostorech Městského divadla Brno nebo online na stránkách divadla.

Klíčová slova: Představ si..., Městské divadlo Brno, muzikál, holokaust

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.