12.03.2018 19:34


Město hledá cesty k údajům o cizincích. Neplatiče odpadu mohou zjistit i díky elektronické šalinkartě

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cizinci, kteří mají v Brně pobyt delší než tři měsíce, musí již šestým rokem platit za odvoz odpadků. Tato povinnost se týká i slovenských studentů. Často o placení odpadu nevědí a město může poplatky vymáhat až dvacet let. Při nedoplatcích jim hrozí exekuce.

Autor: Karolína Poláčková

Brno – Každý den z brněnských ulic popeláři svezou přes dvě stě tun odpadu. Platit za něj musí nejen lidé s trvalým pobytem v městě, ale od roku 2013 také cizinci, kteří zde přechodně pobývají déle jak tři měsíce. Podle evidence města bylo těchto cizinců v Brně přes dvacet šest tisíc. Na zaplacení letošních poplatků mají už jenom dva měsíce. Mnozí o povinnosti platit pořád nevědí. Alžbeta Dzurňáková, která je původem ze Slovenska přišla do Brna studovat před šesti lety. O placení odpadů se dozvěděla až loni když ji po koupení elektronické šalinkarty město poslalo upomínku.

„Koupila jsem si roční elektronickou šalinkartu, protože město za ní prostřednictvím dotací proplácí téměř patnáct set. V dopravním podniku mě upozornili, že dotaci nedostanu, protože nemám zaplacený roční poplatek za odpad. O placení jsem doposud nevěděla. Trvalé bydliště mám na Slovensku a v Brně nikdo zaplacení nevyžadoval, tak jsem to neřešila, “ řekla Dzurňáková.

Čekat s placením se nevyplatí. Každému poplatníkovi, který za odpad nezaplatí do konce května, se můžou nedoplatky navýšit až na jeho trojnásobek. Město nemusí vždy zasílat upomínky, ale může se stát, že zašle přímo platební výměr, po kterém následuje daňová exekuce. „Správce poplatků může nedoplatky vymáhat daňovou exekucí nebo zabezpečit vymáhání nedoplatku prostřednictvím soudního exekutora až dvacet let,“ vyjádřil za magistrát města Brna tiskový mluvčí Filip Poňuchálek.

Slovenští studenti platí za odpad na Slovensku, a proto často nevědí, že mají platit i v Brně. Město placení odpadů může vyžadovat i po čase. „O půl roku později mi přišel email z magistrátu, ve kterém psali, že mají důvodné podezření, že poplatky za komunální odpad neplatím již šest let. Myslím, že tuto informaci si odvodili díky všem předešlým potvrzením o studiu z dopravního podniku, nicméně to, zda jsem tady žila nebo jezdila domů, nemají to odkud zjistit. Šalinkarta není důkaz toho, že zde člověk bydlí,“ tvrdí Dzurňáková.

Magistrát obesílá zahraniční studenty, kteří za odpad neplatili, a chce, aby ho doplatili zpětně. Zjistit údaje o nich není snadné, především když žijí na kolejích. „Před časem se na nás obrátilo vedení města a žádalo po nás seznamy studentů, kteří bydlí na koleji. Chtěli zjistit, zda platí odvoz odpadu. Chápeme město, protože tady žije velké množství mimobrněnských studentů, ale nemůžeme informace o nich předávat třetím osobám. Studenty se o placení odpadu snažíme informovat," řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Komunální odpad loni v Česku tvořil více než tři a půl milionu tun z celkového množství dopadu „Nedoplatek, který ročně chybí v městské pokladně za nezaplacené odpady je zhruba deset procent. Na žádost správce daní je možné zjistit údaje o cizincích i z elektronických šalinkaret,“ uvádí Poňuchálek.

Zaplatit letošní odpad ve výší téměř sedm set korun můžou zde žijící cizinci i zahraniční studenti bezhotovostním převodem nebo poštovní poukázkou na pokladně. Od loňského roku už i na městském e-shopu Brnopas. Sníženou sazbu za odpady mají děti, které v letošním roce nedosáhnou čtyř let a senioři, kteří letos dovrší sedmdesát a více let. Za nepřihlášení se k pobytu mohou cizinci dostat pokutu až do výše tři tisíce korun

Oproti předešlému roku se zvýšil počet odpadků o sedm procent. Jeden Brňan tak vyprodukoval přes tři stovky kilogramů odpadu. Polovina z toho skončí na skládce.

Klíčová slova: Odpady, šalinkarta, cizinci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.