05.03.2020 17:24


Mentálně handicapovaní v roli fotografů, jejich díla jsou k vidění v Art Gallery Brno

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výstava Schovala jsem se za list začala včerejší vernisáží v Art Gallery Brno. K vidění jsou fotografie klientů s mentálním postižením denního stacionáře Gaudium v Brně a fotografa Jindřicha Štreita na téma domov.

Fotky handicapovaných v Art Gallery BrnoBrno Část klientů denního stacionáře Gaudium v Brně si mezi sebou několik měsíců půjčovala fotoaparáty a spolu se svými příbuznými zachycovali to, co pro ně znamená domov. Dokumentární fotograf Jindřich Štreit z nich vybral ty nejpovedenější a přidal k nim i své fotografie na stejné téma. 

„Před focením jsem s klienty probral, co by měli fotit. Pak jsem se snažil vybrat takové fotografie, na kterých bude patrný rukopis každého z autorů. K jejich dílům jsem pak přidal své starší snímky, které ještě nebyly vystaveny,“ popsal Štreit vznik vernisáže.

Finance na vytištění fotografií chtěli autoři původně získat přes crowdfundingovou kampaň na portálu Hithit, ale podařilo se vybrat jen malý zlomek plánovaného rozpočtu. „Musela nám přispět Art Gallery i Ministerstvo kultury. Celý projekt byl také velmi složitý na komunikaci mezi rodiči, dětmi i vychovateli ze stacionáře,“ řekla iniciátorka a zároveň organizátorka celého projektu Ilona Kulíková ze Střediska volného času Lužánky. 

Právě kvůli organizátorce přišla na výstavu Julie Gadsková. „Znám ji z kurzů keramiky. Myslím, že jí patří velký dík za to, co dělá a že nám umožňuje blíže poznat lidi s mentálním postižením, jak jsou skvělí. Moc se mi líbí celkový styl fotografií,“ zhodnotila Gadsková. 

Na program vernisáže organizátoři zařadili i vystoupení beatboxera Ondřeje Havlíka, který vystupuje pod pseudonymem En.dru. Ondřeje jsem jako hosta vybrala na základě skvělých referencí, které jsem na něj získala. Chtěla jsem, aby se klienti na vernisáži nenudili,“ vysvětlila Kulíková. 

Výstava Schovala jsem se za list v Art Gallery Brno na ulici Veveří potrvá do 26. března. Vystavené fotografie si mohou návštěvníci koupit. Výtěžek poputuje na financování denního stacionáře Gaudium. 

Klíčová slova: ArtGalleryBrno, fotografie, Gaudium, stacionář, Brno,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.