29.09.2018 10:03


Měl jsem sbírku bot a nutně jsem potřeboval peníze, směje se podnikatel a vzpěrač Petr Mareček

Autor: Jan Mazáč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Už v patnácti letech si Petr Mareček založil internetový obchod s teniskami, který následně dovedl až ke kamenné pobočce spojené s kadeřnictvím a holičstvím. Brand Barber shop vznikl náhodou, dnes tvoří hlavní příjem rodáka z Mladkova u Boskovic. Prodej bot a oblečení však není jeho jediným úspěchem. Dvacetiletý mladík také drží desítky rekordů ve vzpírání a plánuje účast na olympijských hrách.

Petr Mareček podniká od patnácti let. Foto: Jan Mazáč.

Boskovice – Činky, boty, byznys, to je v současnosti každodenní náplň Petra Marečka. Začátky ale nebyly nejlehčí. S původním obchodním partnerem se každý vydali jinou cestou a boskovický vzpěrač dnes spolupracuje se svou přítelkyní.

Už to bude pět let, co podnikáte. Jaké jsou ohlasy?

Zatím jsou dobré ohlasy, lidi kupují pořád víc a víc. Dostávám se ke známějším osobnostem, ať už se jedná o obchod nebo další aktivity.

Je vám dvacet let, teprve letos jste maturoval. Jak vás napadlo začít podnikat v tak mladém věku?

Měl jsem doma sbírku bot, zhruba dvacet až třicet párů, a potřeboval jsem nutně peníze. Takže jsem se rozhodl to rozprodat a zjistil jsem, že i nošené tenisky jsem prodal za víc, než jsem je kupoval nové. To pak nějak přešlo v podnikání a aktivní vykupování párů.

Dalo se na střední škole skloubit studium s byznysem? Stíhal jste to?

Vzhledem k tomu, na jakou školu jsem chodil (Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola Boskovice, pozn. red.), tak to bylo bez problémů. Měl jsem tam na to dost prostoru.

Co je náplní vaší práce v Brand Barberu?

Primárně se starám o tenisky, ale zařizuji také administrativu, která je kolem toho. Takže účetnictví, reklamu, starám se o obchod a podobně. Jinak mám na starost ještě e-shop, plnění Instagramu fotkami, Facebook. Je toho dost.

Třetím rokem máte v Boskovicích kamenný obchod, ve kterém nabízíte kromě bot a oblečení také stříhání a holení. Jak vás napadlo spojit tyto dvě věci dohromady?

Rozhodl jsem se pro to s přítelkyní. Primární nápad byl Barber shop, protože je kadeřnice. Ale skloubili jsme to s teniskami, aby nás vyšel lépe nájem a já měl kde uskladnit boty.

Co je výdělečnější? Internetový e-shop nebo kamenný obchod?

Určitě internetový e-shop, tam se dostanu k většímu množství lidí. Boskovice jsou přece jenom dost malé, ale je to tady především jako takový showroom pro lidi. Aby mohli přijít, podívat se a posedět.

Podnikat jste začal už před osmnáctinami. Jak jste to provedl?

Začal jsem někdy v patnácti letech. Bylo to se společníkem, se kterým jsme, asi necelé dva roky zpátky, rozdělili. Bylo to proto, že mezi námi byly určité neshody. Teď si jdeme každý svou cestou.

Kamenný obchod Brand Barber shopu funguje v Boskovicích třetím rokem. Foto: Jan Mazáč.

Kromě podnikání jste úspěšným vzpěračem. Je pro vás prodej bot a oblečení nějak spojen se vzpíráním?

Přímo obchod není nijak spojený se vzpíráním. Ale postupně to teď přešlo ve vytvoření webu, kde se věnuji online coachingu a tam mám i vzpěračské boty a oblečení. Je to díky tomu, že mám možnost se k tomu dostat za dobrou cenu. Takže boty, které běžně stojí třeba pět tisíc, jsem schopný nabídnout o dva až tři tisíce levněji.

Se vzpíráním jste začal už jako dítě. Kolik vám bylo, když jste poprvé zvedl činku?

Bylo mi deset let. Bylo to po náboru na základní škole, tuším nějaká pátá nebo čtvrtá třída.

Kdo vás k tomu přivedl?

Nebylo to z mé hlavy, že by mě napadlo, že budu vzpírat. Přivedl mě k tomu Čestmír Sekanina nejstarší. To on dělal ten nábor na základce, který je pravidelně každý rok. Tam mě vzpírání zaujalo, takže jsem do něj začal chodit.

Jaké jsou ve vzpírání disciplíny? Mohl byste je blíže definovat?

Jedna disciplína, ve které se závodí, je "trh" a druhá disciplína je "nadhoz". Trh je, že dostanete jedním pohybem činku nad hlavu. U nadhozu se zvedá víc, vlastně to táhnete prvně na ramena a z ramen potom nad hlavu.

Která je vaše nejoblíbenější?

Rozhodně trh, nadhoz nemám rád.

Hraje větší roli síla nebo technika?

Je to tak padesát na padesát. Kdo má sílu, ale nemá techniku, tak nezvedne nic. Kdo má techniku, ale nemá sílu, tak taky nezvedne nic. Je potřeba to skloubit dohromady.

Petr Mareček není jen vzpěračem, pořádá také kurzy a semináře. Foto: Colliery CrossFit Ostrava.

Máte za sebou úspěchy jako jsou bronz z Mistrovství Evropy do sedmnácti let, několik titulů mistra České republiky, a dokonce držíte i národní rekordy. Kolik jich je a jaké?

Povedlo se mi překonat celkem sto českých rekordů, teď už je to zase o něco víc. Bylo to vlastně nejvíc, co kdo měl za toto olympijské období. Možná i v těch předešlých, to už jsem dál nezjišťoval. Jinak Mistrovství republiky jsem vyhrál tolikrát, že to asi ani nespočítám. Tuším, že to bylo nepřetržitě od roku 2008 do roku 2017, ale každý rok to je třeba ve dvou nebo třech kategoriích. Někdy ve čtrnácti letech jsem vyhrál Mistrovství republiky mužů, kde je to bez rozdílu věku, takže jsem tam porážel i mnohem starší. A na Mistrovství Evropy to bylo druhé místo a dvakrát třetí. Druhé místo bylo v trhu, který je mou lepší disciplínou.

V posledním hodnocení podle Sinclairových bodů jste na čtvrtém místě v Česku, přičemž v první pětce jste suverénně nejmladší. Co jsou to Sinclairovy body?

Je to koeficient, který je přiřazen ke každé váze. Po sto gramech je pro každou váhu koeficient a ten se násobí dvojbojem. Jinak v té tabulce jsem v první desítce jeden z vůbec nejmladších. Všichni přede mnou jsou v reprezentaci, i ti další za mnou jsou v reprezentaci, a já jediný ne.

Je pro vás čtvrté místo úspěchem nebo neúspěchem?

Chtěl bych se dostat na druhé, ideálně za Jiřího Orsága, který je teď u nás ve vzpírání jednička. A porazit všechny, co jsou v reprezentaci. Když oni za to dostávají peníze, a já ne, tak by bylo hezké, je porazit.

Pořádáte kurzy a semináře. Jak dlouho už se věnujete trenérským záležitostem?

Prvně mě oslovil Alpha gym v Praze – tuším, že je to rok a půl zpátky – kde jsem měl svůj první kurz na dva víkendy. Potom se to začalo nabalovat. Mám už dlouhodobější spolupráci se Colliery Ostrava, což je jeden z největších gymů tady v Česku. Mají tam velkou základnu, takže není problém ty kurzy naplnit. Jinak potom Žilina, tam taky jezdím pravidelně, a teď se domlouvají nějaké další. Čili zhruba rok a půl už to aktivně provozuji. Chtěl bych se dostat určitě někam do zahraničí. Vyzkoušet si, jaké by bylo vést kurz v angličtině. Například někde v Anglii nebo v Německu, kde je to teď taky docela populární.

Chcete se vzpírání věnovat i dále nebo jej byznys vytlačí?

Momentálně je mým cílem olympiáda, což se dá taky brát z takového byznys hlediska. Dá se tím potom dál živit. Je daleko větší možnost pořádání kurzů a seminářů. Ty já teda pořádám už teď, ale když se někdo dostane na olympiádu, tak zájem rapidně stoupne.

Klíčová slova: Petr Mareček, vzpírání, boty, obchod, olympijské hry, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.