01.10.2015 19:29


Medvěd šlape po Sýrii

Autor: Jan Singer | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ruské nálety a dodávky zbraní vzbuzují podezření, že angažování ruské armády v Sýrii není čistě protiteroristickou operací. Oficiálně jde však stále o výpomoc a vzájemnou spolupráci s armádou diktátorského prezidenta Bašára Asada v boji proti Islámskému státu. Ruskou odpovědí na nařčení z útoků na protirežimní povstalce je opakované popření veškerých spekulací. A ohraný scénář „já nic, já muzikant!“ se opakuje.

Profilová fotka, Jan Singer. Autor: Lucia BrutovskáBylo by příliš snadné sklouznout k přirovnávání k minulým politickým tahům, které Rusko učinilo. Jednomu se však neubráním: Krymská krize. Celý svět rok hovořil o tancích, které, ač neoznačené, zcela jistě patřily k ruské armádě. Vladimir Putin však všechny spekulace popřel. Tanky na fotkách přece nemůžou patřit k Rusku. Vidíte snad někde vlát ruskou vlajku?

Až po roce ruský prezident vyšel s pravdou ven a přiznal, že ruská armáda do značné míry ovlivnila konflikt na Ukrajině. Nyní je tu stejná paralela. Jen se odehrává za hranicí plotystavící Evropy. V Sýrii.

Do komplikovaného konfliktu, kde se vraždí Kurdové s Araby, teroristé s civilisty, státní vojska s povstalci, zasahuje ruská mírová pomoc. Jak si však Rusko představuje mír, je však nyní příliš obtížné pochopit. V neprospěch takové představě figuruje fakt, že za posledních pět let konfliktu jednotky Bašára Asada zabily násobně víc civilistů než Islámský stát.

Zatímco se Rusko snaží upevnit vztah s diktátorským režimem syrského prezidenta, západní svět přihlíží, komentuju, glosuje a nanejvýš se rozhořčuje nad drzostí ruské politiky. A kromě kvót s přerozdělování uprchlíků, jakoby nic blahosklonnou Evropu nesvědilo.

A co na to Spojené státy? Velmoc, jež po většinu času byla protiváhou ruskému medvědovi, se rozhoupala pouze k diplomatické mašinérii, chabé letecké podpoře a dovážkou zbraní, kterou však nešikovně podporuje jak Turecko, tak i kurdskou YPG, jenž stojí na druhé straně barikády.

„Krymská krize v Sýrii“ nám představuje scénář, který se zatím chýlí ke stejně očekávatelnému rozuzlení, jaké proběhlo na Krymu. Rusko nebojácnou agresivní zahraniční politikou a podporou syrského státního aparátu získá strategického spojence na geopolitické mapě a celý svět bude pouze přihlížet a lamentovat, kolik těch uprchlíků ještě přijede. Jen alibi a finanční profit.

Klíčová slova: Sýrie, Rusko, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.