02.12.2019 18:07


Medicinaulici budou v Brně během prosince vybírat zdravotnický materiál na ošetření lidí bez domova

Autor: Filip Brychta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do sbírky zdravotnických potřeb budou Brňané moci přispět celý prosinec. Sbírka pomůže projektu Medicinaulici Brno s ošetřováním lidí bez domova. Medicinaulici je iniciativou studentů medicíny, která vznikla v Praze a od září tohoto roku působí i v Brně. „Jde nám také o prolamování bariér mezi lidmi bez domova a zdravotníky,“ přiblížil člen projektu Štěpán Matyska.

První dary do sbírky

Brno – Sbírka zdravotnického materiálu se bude konat v Brně celý prosinec. Hlavními iniciátory jsou studenti medicíny z projektu Medicinaulici. Materiál který vyberou použijí členové projektu na ošetřování lidí bez domova. S mladými mediky spolupracuje organizace Sant Egidio, která každou středu vyráží do ulic s jídlem i pitím a rozdává ho lidem bez domova. Spolu s nimi je chodí i studenti z projektu ošetřovat.

Medicinaulici je projekt, který vznikl v Praze a od září tohoto roku byl rozšířen i do Brna. Do sbírky mohou lidé nosit hlavně obvazový materiál, náplasti, zdravotnické pinzety a nůžky, desinfekce, zdravotnické rukavice a lékárničky, které je možné darovat i po datu expirace. Zároveň mohou lidé darovat ponožky i boty. „Sesbíraný materiál použijeme při každotýdenním ošetřování lidí bez domova, které probíhá přímo na ulici. Mnozí z bezdomovců z různých důvodů nemohou či nechtějí přijít do nemocnice, a právě těm se chceme více věnovat,“ upřesnil Michael Král z projektu Medicinaulici Brno.

Projekt a sbírku podpořilo i město Brno. „Oceňuji práci mladých budoucích doktorů, kteří se nad rámec studia věnují i dobrovolnické činnosti a pomáhají potřebným. Pevně doufám, že si lidé během prosince najdou čas a darují zdravotnické potřeby nutné pro ošetřování lidí bez domova,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

„O Medicinaulici jsem se dozvěděl nedávno, ale moc se mi to líbí. Ti, co s tím přišli, mají dobré srdce,“ komentoval projekt student Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Eduard Heřmánek. V současné době je v brněnském projektu zapojeno šest lidí, ale Medicinaulici plánují pořádat nábory nových členů. „Do budoucna se chceme rozrůst a poskytovat naše služby i ostatním organizacím jako jsou Podané ruce, nebo Armáda spásy,“ sdělil plány člen projektu Štěpán Matyska.

_________________________________________________________________________________________

Místa kam lze nosit zdravotnický materiál:

Centrum pro rodinu a sociální péči,
Biskupská 280/7,
pondělí-čtvrtek: 9:00-18:00, pátek: 9:00-13:00

Family point,
Josefská 1,
pondělí-pátek: 9:00-16:00

Kostel sv. Michala, Kostel sv. Jakuba, Katedrála sv. Petra a Pavla,
vždy po mši v sakristii

Café Plovárna,
Mendlovo náměstí,
pondělí-pátek: 8:00-20:00

Magistrát města Brna, Odbor zdraví,
Dominikánské náměstí 3,
pondělí a středa: 8:00-17:00, úterý: 8:00-15:30, čtvrtek: 8:00-15:00, pátek: 8:00-14:00

Klíčová slova: medicinaulici, brno, bezdomovci, sbírka,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.