22.04.2020 08:28


Mediálně gramotní žáci i v karanténě. Spolek Fakescape spouští novou online hru

Autor: Vlasta Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Fakescape je spolek studentů Masarykovy univerzity, který druhým rokem vzdělává žáky základních a středních škol v oblasti mediální gramotnosti. Ani karanténa jejich činnost nezastavila, pouze přesunula do online prostředí. Tento týden spustili novou výzvu s názvem Co víš-19.

Fakescape

Brno, Česko - Projekt s názvem Co víš-19 je novou výzvou univerzitního spolku Fakescape, který už druhým rokem rozvíjí studenty základních a středních škol v oblasti mediální gramotnosti. Za běžných okolností jezdí jeho lektoři po školách v celé republice, kde děti hravou formou učí, jak rozeznat fake news. To se ale s příchodem koronaviru změnilo. 

„Když vláda zavřela školy, museli jsme zrušit veškeré plánované akce, což nás samozřejmě mrzelo,“ popisuje lektorka Veronika Sodomová. Přestože jim karanténa znemožnila navštěvovat jednotlivá města a vzdělávací zařízení, svou chuť pracovat lektoři neztratili. Naopak se studentům rozhodli nastalou situaci zpříjemnit a oživit mnohdy náročnou domácí výuku. Tak vznikla nová hra Co víš-19. 

„Jedná se o pětidenní výzvu, kterou jsme zaměřili primárně na žáky druhého stupně základních škol,“ vysvětluje Sodomová, která stála u zrodu projektu. Každý den, od pondělí do pátku, přesně v jednu hodinu, chodí účastníkům na webovou stránku www.covis19.cz úkol, který následně musí splnit. „Úkoly zadává tajemný doktor Pravdomil, který žákům pomáhá s vytrénováním jejich vlastního superhrdiny, Fakescapera. Ten je napřed malý, skrčený v krabici, ale s každým splněným úkolem roste a mění se, až se z něj nakonec stane opravdový superhrdina. Jako z komiksu,“ doplnila Sodomová. 

Za každý splněný úkol žáci získávají body, které mohou ve finále proměnit v nejrůznější ceny. Soutěží se ve třech věkových kategoriích: šestá a sedmá třída společně, dále osmá a devátá třída. Zúčastnit se ale mohou i ti, kteří do žádné z výše zmíněných skupin nepatří; pouze na konci neobdrží žádnou cenu. 

Roli doktora Pravdomila si v krátkých videích zahrál Matěj Škop, student žurnalistiky a sociologie. Ten sice není členem Fakescape, občas ale rád vypomůže. „Dělám to z přesvědčení. Činnost spolku mi připadá důležitá. Teď to možná ještě není vidět, ale za pár let se projeví dopad toho, co dělají. Děti se pak budou v médiích lépe orientovat,“ sdělil pro Stisk. 

Co víš-19 zaujalo i dvacetiletou studentku Báru Chudobovou. Ta se svým otcem už několik let vychovává mladší sestru Adélu, která letos navštěvuje osmou třídu. „Děti v sestřině věku si neumí ověřovat zprávy, uvěří všemu, co na internetu najdou,“ tvrdí Chudobová, která považuje mediální gramotnost u dětí za stěžejní. „Už u žáků základních škol je třeba rozvíjet kritické myšlení. Co víš-19 je posune o něco dál a naučí lépe pracovat s internetem. To je skvělé,“ vyjadřuje své sympatie pro novou hru.

Jako přínosnou vidí výzvu i samotní žáci druhého stupně, na které tvůrci cílí. „Myslím si, že rozlišování fake news od skutečných zpráv docela zvládám,“ říká Adam Zourek, který osmým rokem navštěvuje základní školu ve Slatinicích na Olomoucku. I přesto se mu ale nová hra líbí. „Určitě to může být užitečné, věřím, že se naučím i nové věci,“ dodává.

Do výzvy je aktuálně zapojených třináct set hráčů, z toho 1049 jich studuje na druhém stupni základní školy. Registrace je však stále otevřená, zúčastnit se hry tak zájemci mohou i nadále. Úkoly lze splnit i dodatečně, hráči za ně pouze nezískají plný počet bodů. Nechávat si proto všechno plnění až na pátek tvůrci hry nedoporučují. 

Klíčová slova: fakescape, covis19, koronavirus, karanténa, mediální gramotnost, vzdělávání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.