06.05.2020 18:12


Maturanti si stěžují na nejasnosti a zvýhodnění Slováků při přijímacích zkouškách na vysoké školy

Autor: Zuzana Zavadilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tisíce studentů z maturitních ročníků upozorňují na nejasnosti v nastavení maturit a znevýhodnění vůči žákům ze Slovenska. Některé vysoké školy vycházejí uchazečům vstříc a posouvají termíny zkoušek nebo mění podmínky přijetí.

Česko – Zatímco před rokem maturanti v těchto dnech psali didaktické testy státní maturity a začínal jim svatý týden, letošní studenti maturitních ročníků se příští týden dostanou po dvou měsících do škol. Podle plánu ministerstva školství se v omezeném režimu otevřou střední školy.  

„Od pondělí bychom měli docházet do školy na konzultace. Budeme se i pár hodin učit, což bude fajn. Zatím však nemám další informace, všechno je nejasné,“ popsala přípravu na zkoušku studentka maturitního ročníku Kateřina Warcopová z Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně.

Podobný postup nastínila i Adéla Řehořová z Mladé Boleslavi, podle níž stihli většinu látky probrat i pomocí online výuky. „Vedení školy nám řeklo, že nějakou představu o maturitách má, ale zatím nám ji nesdělí. Dost spolužáků se bojí kolize termínů přijímaček a maturit,“ popsala Řehořová.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes oznámil nové termíny písemných maturitních zkoušek, které budou v rozmezí od prvního do třetího června. „Předpokládám, že vysoké školy zareagují tak, aby se podařilo sladit termíny maturitních zkoušek a přijímacích zkoušek na vysoké školy,“ dodal Plaga.

Tisíce studentů podepisují petice a vytvářejí hnutí, která se snaží o diskusi s ministerstvem školství. Iniciativa Férové přijímačky na VŠ 2020 upozorňuje na dlouhodobou nejistotu, nejasnost a také špatnou komunikaci ministerstva. Navrhují úplné zrušení maturity a získání maturitního vysvědčení zprůměrováním dosavadních známek, tak jako je tomu na Slovensku, nebo posunutí termínu přijímacích zkoušek, aby měli na přípravu více času. 

Spolu s žáky na nesrozumitelnost podmínek maturit poukazuje i senátor Zdeněk Hraba (STAN). Podle něj ministerstvo obchází vlastní zákon, který maturitní zkoušku podmiňuje obnovením výuky na středních školách, a tím otevírá cestu k soudním sporům. „Ministerstvo vytvořilo fikci otevření škol tím, že se otevřou pouze studentům posledních ročníků,“ popsal Hraba. Ministerstvo školství se hájí, že zákon neobchází, neboť se v něm nikde nehovoří o tom, že pro konání maturitní zkoušky je podmínkou návrat všech žáků středních škol. Zákon uvádí, že maturitní zkoušky se mohou konat nejdříve tři týdny ode chvíle, kdy žáci mohou být osobně přítomní ve škole.

Znevýhodnění vůči slovenským studentům

Z dotazníku iniciativy Férové přijímačky 2020 vyplývá, že většina oslovených maturantů nevnímá časové rozložení přijímacích zkoušek a maturit jako optimální. Nespravedlnost vidí také ve zvýhodnění slovenských studentů.

„Velká část žáků, kteří se hlásí na české vysoké školy, pochází ze Slovenska. Díky tomu, že jim odpadla maturita se teď mohou plně věnovat přípravám na přijímačky, což nás znevýhodňuje,“ řekl zakladatel iniciativy Férové přijímačky na VŠ 2020 Jan Bohuněk.

Podle Českého statistického úřadu tvoří slovenští studenti sedm procent z celkového počtu vysokoškolských studentů, na Masarykově univerzitě v Brně to v minulosti bylo až sedmnáct procent. Ministr Plaga považuje tento argument za lichý. „Slovenští studenti na našich univerzitách sice studují, ale podmínky byly známé dlouhodobě dopředu," popsal Plaga, jenž odmítl, že by situace české studenty znevýhodňovala.

Velmi často se žáci také setkávají s názorem, že na přípravu měli dostatek času. „Nefér mi přijde, že lidé nazývají naši situaci jako dlouhý svaťák, odměnu nebo výhodu. Označují nás za lenochy, kteří chtějí všechno zadarmo,“ popsala maturantka Kateřina Němečková z Gymnázia Kroměříž. „Neustále se měnící situace je však psychicky náročná a přípravu na maturitu i přijímačky nám ztěžuje," dodala. 

Česká středoškolská unie apeluje na vysoké školy, aby vzaly v potaz aktuální okolnosti a upravily pro uchazeče podmínky přijímacího řízení tak, aby zajistily rovnou výchozí pozici pro české i slovenské studenty. Některé vysoké školy na tuto situaci zareagovaly posunutím termínů nebo změnou přijímacích podmínek.  Při přijímacích zkouškách na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně například mohou uchazeči požádat o to, aby byly zohledněny pouze výsledky testů ze základů společenských věd nebo úspěchy ze středoškolské odborné činnosti či olympiád.

Klíčová slova: maturity, koronavirus, přijímací zkoušky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.