29.03.2020 08:51


Maturanti jsou nejohroženější skupinou, míní ředitel gymnázia Miroslav Řebíček

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Je zcela mimořádná situace, kdy vstupují do hry jiná pravidla a normy, než je běžné. Celkem pochopitelně je zdraví prioritou a ostatní je na vedlejší koleji, říká ředitel Gymnázia v Žatci Miroslav Řebíček. 

Žatecké gymnázium.

Žatec - Koronavirové prázdniny. Tak se pro studenty celé České republiky nejspíš zapíše letošní jaro. Děti na základních školách jásají, vysokoškoláci doufají, že nebudou prodlužovat, a maturanti pláčou. O jejich osudu totiž dokáže málokdo říct víc než "uvidíme, jak se bude situace vyvíjet." O tom, jak se k celé situaci s distanční výukou postavilo Gymnázium Žatec, promluvil jeho ředitel Miroslav Řebíček.

Kvůli současné koronavirové situaci jste zrušil přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vaši školu. Jak se žáci aktuálně mohou na zkoušky připravovat? 

Přípravné kurzy odstartovaly v březnu, ovšem samozřejmě nemohou pokračovat. Rodičům při jednotné přijímací zkoušce vrátíme část kurzovného. Pro studenty na naše webové stránky průběžně vkládáme materiály, které jsou pro uchazeče dobrou pomůckou při přípravě na zkoušku. Každý týden také zveřejňujeme správné výsledky a vysvětlení.

Přesouvá se termín přijímacích zkoušek?

Vše k přijímacím zkouškám, ale i maturitám je v rukou sněmovny. Celou problematiku řeší zákon, tedy zákon ji musí upravit. My budeme provádět, co nám bude uloženo. Stanovisko ministra školství padlo a v březnu můžeme jen těžko dělat závěry o tom, jak bude situace vypadat o dva měsíce později.

Jakým způsobem pokračuje výuka?

Výuka žáků se bude řešit průběžně, skrz školní systém dostávají žáci zadané úlohy, prezentace i další studijní materiály. Pro odevzdání dílčích úloh mají vždy přesně vymezený čas. Za sebe kromě zasílání prezentací nabízím i konzultace a zřejmě budu zadávat i písemné individuální úlohy k prokázání dostatečného pochopení probírané látky. 

Známky na závěrečném vysvědčení se tedy budou udělovat za tyto individuální úlohy?

I klasifikace žáků je věc, kterou budem řešit podle toho, jak se bude situace vyvíjet. Je dobře, že již všichni nějaké známky mají a nějaké mohou získávat i za práci z domova, byť si myslím, že to budou spíše „jedničky za aktivitu“. 

V případě, že by studenti samostudiem nepochopili látku dostatečně, počítá se i s upraveným studijním plánem do dalších let?

Studijní plány nemáme v plánu nijak významně upravovat. S nepochopením látky pracujeme standardně, proto nemají všichni jenom jedničky. Doufejme, že se školy alespoň v květnu otevřou a ztracenou výuku doženeme. 

Zatím se tedy stále neví, zda se maturitní zkoušky uskuteční či ne. Jsou maturantům dodávány nějaké speciální materiály, které by jim nahradily intenzivní seminární výuku posledního roku?

Maturanti jsou nejohroženější skupinou, protože nebudou mít moc šancí dohnat učivo později. Všichni profesoři se jim ale snaží vyjít co nejvíce vstříc, proto dostávají dostatek materiálů i individuální konzultace.

Klíčová slova: maturanti, Gymnázium Žatec, přijímací zkoušky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.