21.11.2016 17:14


Matka zemřelého žalovala stát. Soudkyně to zamítla

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Případ muže, který byl nalezen s provazem kolem krku, označili policisté za sebevraždu. Podle žalobkyně Simony Janů byl její syn zavražděn. Proti uzavření případu a odložení dalšího vyšetřování podala žena žalobu. Tu v pondělí 21. listopadu zamítla soudkyně Městského soudu v Brně Ivana Chlupová. Matka se bude dál odvolávat.

Žalobu matky zemřelého syna na pochybení policie v pondělí zámítla soudkyně městského soudu Ivana Chlupová. Foto: Simona Ferulíková

Brno – Před třemi lety se podle policie České republiky oběsil muž v brněnských Zábrdovicích. Matka zemřelého tvrdí, že policie pochybila. Syn byl podle ní zavražděn. Brněnský Městský soud v pondělí její žalobu zamítl, žena chce ale dál bojovat.

Matka viní policisty z chybného šetření a neetického a agresivního chování. Pro iDnes.cz Simona Janů řekla, že na fotografiích pořízených policií chybí oblečení jejího syna, mobilní telefony, dva nedopalky cigaret a sklenice na stole. Na Ústavu soudního lékařství podle ní také spálili provaz z krku jejího syna a tělo zemřelého bylo navíc zpopelněno o týden dříve, než mělo. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube nařídil před dvěma lety prověrku profesního pochybení policistů pracujících na tomto případě. Žalobkyně si portálu iDnes.cz už dříve stěžovala, že přípis policejního náměstka Laubeho nebyl u soudu čten. „Jsem naštvaná. Pochybení uznal i plukovník Laube,“ řekla po pondělním vyslechnutí rozsudku žena.

Soudkyně Ivana Chlupová na pondělním soudním jednání uvedla, že v daném případě nejsou žádné důvody pro vyhovění žaloby. Matka zemřelého požadovala po státu také náhradu nemajetkové újmy ve výši šesti milionů korun. To soudkyně také zamítla. „Nárok na uplatnění nemajetkové újmy se promlčí šest měsíců po vzniku nároku,“ vysvětlila soudkyně Chlupová důvod zamítnutí. Podle Janů soudkyně nechtěla argumenty slyšet a bylo bráno v potaz jen to, co řekli zástupci Ministerstva spravedlnosti a vnitra. „Navrhovali jsme jako svědka i mou dceru,“ uvedla matka po zamítnutí žaloby.

Kromě toho, že soud zamítl žalobu, musí žena zaplatit také náklady na soudní jednání ostatním účastníkům řízení.

Klíčová slova: vražda, Simona Janů, Městský soud v Brně, pochybení policie, sebevražda, zamítnutí žaloby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.