23.02.2020 22:35


Masopust v Rajhradu odstartovali v průvodu vodník, čarodějnice i Švejk

Autor: Iva Kovačičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V sobotu ožil Rajhrad masopustním veselím. Zpívání lidových písní, tanec, smích, jídlo a pití jsou pro obyvatele Rajhradu, čtyřtisícového města u Brna, součástí období masopustu už osm let. Místnímu sousedskému spolku se daří udržet tradici se vším všudy. Ani letos nechyběl průvod maškar ulicemi města, pohoštění od sousedů ani vybírání příspěvků.

Masopust v Rajhradu

Rajhrad – Vodník hraje na housle, zbojník na harmoniku, doprovází je ponocný na buben a hejkal na vozembouch. Celý masopustní průvod s nimi zpívá lidové písně, baví se a tančí. Pekařka rozdává koláčky, vepř nabízí klobásy a lékař se sestřičkou štamprli na zdraví. Poosmé v řadě uspořádali rajhradští masopustní slavnost, která začala v sobotu v deset hodin ráno. Průvod masek se od sokolovny vydal městem. 

„Jsem čert na koze a vybírám poplatky. Lidé si u mě vykoupí hříchy, aby nemuseli jít do pekla,“ řekl Filip Zezula, jeden z účastníků průvodu. „V masce jsem tu poprvé, přivedl mě k tomu bratr. Zatím se mi to moc líbí,“ dodal a zachřestil kasičkou plnou drobných. Z těch se večer zaplatí útrata v hospodě.

„Navštívili jsme masopust na Znojemsku a tam nás to strašně nadchlo. Řekli jsme si, že to musíme zorganizovat i u nás v Rajhradě,“ vysvětlila pořadatelka Eva Černíková. Oslava masopustu se ujala. „Máme tu spoustu pravidelných maškar, hudebníků i těch, kdo připraví občerstvení a pohostí nás,“ řekla Černíková.

Sousedé už na průvod čekali s připraveným pohoštěním na zahradě, poslechli si muziku a zazpívali si. Po šesti zastávkách na sousedských dvorech se skupina vrátila k sokolovně, oslavy dále pokračovaly v nedaleké hospůdce.

„Přišly jsme se sem podívat, protože je tu vždy veselá atmosféra. Jsme rády, že se u nás něco takového koná,“ řekly žákyně rajhradské základní školy Tereza Brychtová a Veronika Sovová, které se k průvodu na část jeho cesty připojily.

Masopust je třídenní svátek, slaví se ve dnech předcházejících Popeleční středě. Po ní má následovat čtyřicetidenní půst. Mezi tradiční masky patří medvěd, kobyla nebo smrtka. V dnešní době se objevují i novější kostýmy, například mrtvá nevěsta, panda nebo voják Švejk.

Klíčová slova: masopust, Morava, Rajhrad, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.