06.03.2015 10:48


Masarykovu univerzitu sluchově postižené doporučili kamarádi. Díky dobrým službám

Autor: Šindelářová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jako součást Masarykovy univerzity funguje středisko Teiresiás. Poskytuje služby studentům se smyslovým či jiným postižením. Středisko využívá i sluchově postižená Magdaléna Popovičová, která na Fakultě sociálních studií studuje sociologii a sociální práci. 

Brno – Život sluchově postiženým usnadňuje kochleární implantát. Dvaadvacetiletá Magdaléna Popovičová z Prahy ho dostala teprve před čtyřmi roky, a proto na rozdíl od dětí, které s ním vyrůstají, ještě úplně nedokáže rozlišovat a zpracovat všechny zvuky. Přesto studuje na Masarykově univerzitě, a to už druhým rokem. „Na Masarykovu univerzitu jsem šla hlavně proto, že mi o ní říkala spousta kamarádů. Chválili ji, že tu pro nás jsou dobré služby,“ popsala studentka.

Při studiu jsou smyslově či jinak postiženým studentům k dispozici služby střediska Teiresiás. To zahrnuje například výukové centrum, samostatné studijní oddělení, tlumočnické a přepisovatelské centrum nebo dispečink osobních asistencí. Prostory střediska na Komenského náměstí slouží jako studovna nebo tam probíhá individuální výuka. „Já mám individuální výuku angličtiny a ruštiny. Je dobrá taky pro předměty, v nichž se pracuje s matematickými výpočty,“ řekla Popovičová. Magdaléna Popovičová ve třídě Střediska Teiresiás. Autor: Kateřina Šindelářová

Sluchově postižení mohou využívat tlumočení do znakového jazyka, přepis mluveného slova nebo poradenství. „V tomto semestru poskytujeme servis osmdesáti šesti sluchově postiženým,“ uvedl vedoucí oddělení řádného studia střediska Teiresiás Jiří Pecl. Úspěšnost studia těchto posluchačů se podle něj dramaticky neliší od běžných studentů. „Vzhledem k jejich počtu bych ale nechtěl dělat obecné statistiky,“ dodal.

Zapisovatele je podle Popovičové dobré využívat na přednáškách a tlumočníka při diskuzích, při nichž by zapisovatel těžko stíhal rozlišovat reakce všech přítomných. Pomoc zapisovatele se ale řídí určitými pravidly. „Stává se, že za námi přijde spolužák a chce zápis, který zapisovatel udělal, ale on mu ho dát nesmí. Já si dělám vlastní poznámky a ty spolužákům dát můžu,“ vysvětlila Popovičová. 

Studenti sociální práce, mezi které Popovičová patří, musí absolvovat tři semestry praxe. „Mám právo na tlumočníka, ale nevyužívám ho. Přece jen je to sociální práce, musím se s těmi lidmi bavit sama a ne přes někoho třetího,“ řekla. Kvůli postižení a zřejmě proto, že umí dobře mluvit, ji na praxi žádná organizace neodmítla. „Občas se mě ptali, co potřebuji. Řekla jsem, že odezírat. To je celé,“ uzavřela studentka.

Klíčová slova: sluchové postižení, Středisko Teiresiás, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.