05.05.2018 12:10


Martina Trchová je výtvarnice a muzikantka v jedné osobě. Její výstavu mohou lidé navštěvovat po celý květen

Autor: Jana Hostičková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kromě koncertování jí stále více času zabírá kreslení. Martina Trchová včera zahájila svou výstavu Na Okraji. Ve svých kresbách se věnuje námětům zejména z brněnské části Obřan a Maloměřic. Vernisáž a celá výstava je v netradičním prostoru Kulturní fary v Obřanech, kde se konají i jiné kulturní akce.

Martina Trchová na vernisáži, autor: Jana Hostičková

Brno - Důkazem, že člověk může vynikat ve více oblastech je Martina Trchová. Tato umělkyně může být známá hlavně jako písničkářka nebo muzikantka, která před dvěma lety získala hudební cenu Anděl. Méně známá je však jako výtvarnice a malířka. Včerejší podvečer patřil vernisáži výstavy Na Okraji, kde tato umělkyně představila svá výtvarná díla. Program vernisáže doplnila svým zpěvem s kapelou a hudbou v jazzových rytmech.

Martina Trchová spojuje ve svých obrazech různé industriální nebo přírodní náměty. Ve svých dílech často zobrazuje i brněnské legendy. „U jejích obrazů mě baví rovnováha mezi osobním a objektivním přístupem k dílu. Industriální obrazy na mě působí jako taková hádanka. Na obrazech vidím místa v Brně, která znám, jsou však vyobrazena nečekaně a zábavně,“ řekl výtvarník a grafik Petr Mores.

Martina se ve svých dílech na této výstavě hodně zaměřuje na zachycení míst městských části Brna, jako jsou Obřany a Maloměřice. „Minulý rok jsem se přistěhovala do Obřan a svými díly se pokouším toto místo mapovat,“ zmínila výtvarnice a autorka výstavy Martina Trchová. Na vernisáži také zazpívala několik jazzových skladeb s doprovodem Michala Grombiříka a Jakuba Nožičky, kteří hráli na cimbál a kontrabas.  

Na výstavě mohou diváci vidět dva druhy obrazů. Menšími z nich jsou grafiky linorytu, kdy výtvarník vyrývá obrazce do linolea, které se potom obtisknou na papír. Autorka dále kreslí velké obrazy, z nichž jsou některé velmi abstraktní. „Na výstavě jsou malby, které maluji akrylovou barvou. Jsem netrpělivá a nebaví mě malovat olejovými barvami, které dlouho zasychají. Kromě grafik a drobných výtvarných objektů mě láká i modelování. Mým snem je vytvořit si vlastní animovaný klip,“ dodala Trchová.

„Na autorku jsem narazil náhodou a zaujalo mě, že zpracovává obrázky z Maloměřic a Obřan, kudy často projíždím. Líbí se mi, že farnost pronajala faru ke kulturním událostem. Je to krásné místo a je dobře, že je tímto způsobem využívané,“ popsal návštěvník vernisáže Jan Lata. Prostředí bývalé fary s názvem Kafara je místem, které se snaží podporovat kulturní život v Obřanech. Lidé se sem mohou přijít podívat na koncert, výstavu, divadlo nebo si přijít se svými přáteli vypít kávu do kavárny. Výstava Martiny Trchové bude v Kafaře až do konce května. 

Klíčová slova: vernisáž, Na Okraji, Martin Trchová, výstava, Kafara, kresby, linoryt, hudba

Fotogalerie


  • Popis: Doprovodný hudební program na vernisáži
    Autor: Jana Hostičková

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.