07.03.2019 12:12


Marta Krześlak spojila umění s odpadky

Autor: Karolína Pycunová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Polská vizuální umělkyně Marta Krześlak vystavuje své dílo v brněnské galerii Industra. Tématem výstavy jsou vyhlídky do budoucnosti ve spojitosti s odpadem. Instalované objekty mají své vlastní názvy a příběhy.

Brno – Výstava Fairy Tales od polské umělkyně Marty Krześlak začala ve středu v galerii Industra. Autorka se inspirovala postapokalyptickou vizí budoucnosti. Návštěvníci mají možnost galerii navštívit do 5. dubna. Umělecká díla jsou instalace objektů, které jsou tvořené odpadky a předměty všedního užívání. „Tato výstava mi přijde komplexní a člověk si tu najde cokoliv, i když umění nemusí třeba tolik rozumět. Uvidí zajímavé věci, kterého ho můžou nadchnout," dodává k výstavě Anna Königová, kurátorka výstavy.

Nejvýraznějším objektem výstavy s názvem Ruins of my dream je starý napůl nafouknutý skákací hrad. Návštěvníci výstavy si v něm mohou zaskákat. Umělkyně na hrad narazila v odpadcích a představuje pro ni naději. Toto dílo doprovází autorčina vlastní hudební tvorba. „Nejlepším dílem pro mě je hrad. Když přicházíte, tak vidíte, jak se postupně otevírá v místnosti. Je obří, a když na něm lidé skáčou, hýbe se. Pocitově na mě působí hravě a dětsky, ale zároveň post-mrtvě," říká designér Industry Jakub Konvica.

Mezi dalšími vystavovanými objekty je například satelit, krychle s vyhloubenou dírou či dětská skluzavka. „Ve své tvorbě mám více takovýchto soch. Některé jsou horší a některé lepší. Důležité je, aby se objekty neopakovaly a byl rozdíl v jejich formě," sdělila umělkyně Marta Krześlak. Za čtrnáct dní ji čeká vernisáž ve Varšavě, na které bude vystavovat dekorace na párty a návštěvníci budou chodit tematicky v party dress codu.

Industra každý rok vyhlašuje výběrové řízení Open call  pro začínající umělce. Poskytuje jim finanční pokrytí, zázemí pro instalaci, propagaci a fotodokumentaci výstavy. Polka Marta Krześlak byla jednou z těch, kterou vybrala pětičlenná porota. Další autoři pocházejí z Česka a Slovenska.

Klíčová slova: vernisáž, výstava, galerie Industra, umění, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.