06.05.2019 19:40


Marihuana měla negativní vliv na její psychiku

Autor: Jana Kopecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nejprve se marihuaně vyhýbala, až jednou udělala výjimku. Během krátké doby ji začala užívat pravidelně. Nakonec i několikrát denně. Přestala chodit do školy a práce. Izolovala se od přátel, zůstávala doma a hrála hry. Zpětně si uvědomuje, že to byla opravdu špatná cesta.

Marihuana - ilustrační obrázek. Zdroj: pixabay.com

Brno – Dvacetiletá dívka dlouhodobě užívala marihuanu. Nakonec ale ze dne na den přestala. Znovu už začít nikdy nechce. Varuje před negativními účinky, jako je třeba zhoršení psychického stavu. Jde o choulostivé téma, proto si přeje zůstat v anonymitě. Autorka její identitu zná. Článek je součástí balíčku materiálů, jehož prostřednictvím se redakce Stisku pokouší pohlédnout na konzumaci marihuany z různých úhlů pohledu.

Poprvé se s marihuanou setkala v patnácti letech. Tehdy ji kouřila zhruba jednou za měsíc. Pak následovalo období, kdy k ní měla přibližně dva roky odpor, a nemohla ji vystát ani u jiných lidí. „Tehdy jsem třeba nechtěla jít s kamarády ven, když jsem věděla, že půjde i někdo, kdo bude hulit," říká. Později se seznámila se svým dnes už bývalím přítelem, který marihuanu kouřil denně. Přestože jí to vadilo, tak to tolerovala. S ním bydlela přibližně rok. „Prvního půl roku mi to opravdu vydrželo, trávu jsem si nedala. Ale potom jsem si jeden večer řekla, že to teda zkusím taky," přiznává. Tehdy měla náročnou práci, a tak v marihuaně viděla něco jako odměnu za těžký den. Postupem času se takto odměňovala stále častěji - každý víkend, každý den až několikrát denně. „Někteří lidé tvrdí, že na marihuaně nejde mít závislost, ale u mě to závislost určitě byla," myslí si.

Psycholog a psychoterapeut Pavel Nepustil se specializuje na oblast užívání drog, závislostí a duševního zdraví. Podle něj se závislost na užívání marihuany vytvořit může, a to i v závažné formě. „Závislost a užívání konopných produktů nepřináší tolik negativních zdravotních a sociálních důsledků, jako je třeba trestná činnost nebo bezdomovectví. Ve srovnání se závislostí na alkoholu, pervitinu nebo heroinu," říká Nepustil. Dodává však, že překonávání závislosti na marihuaně může být pro člověka podobně náročné jako překonávání závislosti například na pervitinu.

Respondentka se pod vlivem marihuany učila také do školy. V té době měla psychické problémy, které se vlivem marihuany zhoršovaly. Hledala tak různé výmluvy, proč nemůže jít do školy nebo do práce. Chtěla totiž zůstat doma a kouřit marihuanu. „Mívala jsem problémy se spánkem, ale po marihuaně jsem vždy usnula jako miminko," vzpomíná respondentka. Postupem času nechodila do školy a práce téměř vůbec. Raději zůstávala u přítele doma a hrála hry na playstationu. „Dlouho jsem nic nedělala, jen jsem hulila, jedla a hrála," vzpomíná. Přestala chodit mezi lidi a nestýkala se ani s přáteli. Nikdo z jejího okolí si jejího návyku nevšiml, protože se úplně izolovala. A marihuanu užívala i poté, co se rozešla s přítelem. Vyhledávala lidi a příležitosti, kde by to šlo. „Bydlela jsem opět u rodičů, doma jsem tedy hulit nemohla. Celé dny jsem tak trávila u kamarádky, kde to možné bylo," vysvětluje. U ní si marihuanu také schovávala, aby ji nemusel nosit domů.

Podle psychologa Pavla Nepustila jsou sklony dospívajících ke konopným produktům důsledkem potřeby prozkoumávat svět a vyhledávat nové věci. „Konopí člověku napomáhá k intenzivnějším a neobvyklým prožitkům. Navíc je to samo o sobě nové a vzrušující, neboť jde o nelegální látku," říká Nepustil.

Dívka se tak naučila v daném stavu normálně fungovat. „Spousta lidí se zhulí pro zábavu, koukají na film nebo vtipná videa, ale já jsem dělala běžné denní činnosti. Uklízela jsem, vařila jsem, chodila jsem ven, nebo jsem se učila na maturitu," vzpomíná a dodává, že odmaturovat se jí podařilo s vyznamenáním. Zpětně ale nedokáže pochopit, jak to dokázala.

Ve stejné době si jejího návyku začali všímat lidé v jejím okolí. „Blízcí přátelé mi připomínali, že mě pokaždé vídají pouze zhulenou. Nebo na to téma různě vtipkovali," vypráví respondentka. Její rodiče však dál nic netušili, protože se doma moc nezdržovala. Přátelé jí začali radit, aby trošku brzdila. V užívání marihuany ale pokračovala dál. Tušila, že má problém. Když minulý rok v září nastoupila na vysokou školu, marihuanu přestala užívat ze dne na den. Nedokáže si vysvětlit, jak se jí s tím podařilo skončit tak rychle. „Nehulila jsem půl roku, až letos v březnu jsem si dala dva potahy," dodává. Bála se, že se z toho opět stane zvyk. Ale zatím nestal.

Marihuanu sice nepovažuje za něco špatného, ale pravidelně užívat ji už nechce. Podlení to není ta správná cesta. „Lidé, kteří nejsou psychicky v pořádku by si to už vůbec neměli dávat. Marihuana psychické problémy může zhoršit. U mě se zhoršily výrazně," říká závěrem.

Klíčová slova: marihuana, závislost, kouření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.