31.03.2020 16:32


Mapy.cz bojují proti šíření koronaviru. Svou polohu můžete sdílet i Vy

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nová aktualizace aplikace Mapy.cz pomáhá snížit riziko nákazy koronavirem. Sdílením polohy Mapy.cz upozorňují na možný kontakt s nakaženým. Aplikace je přístupná pro telefony s operačním systémem Google Android i Apple iOS.

Nová verze Mapy.cz pomáhá snížit šíření koronaviru

Česká republika - Do boje s koronavirem se postavili i vývojáři ze Seznamu se svou aktualizovanou mapovou aplikací Mapy.cz. Ti po vzoru ze zahraničí umožnili uživatelům aplikace sdílet svou polohu. Mapy.cz jim ze získaných dat zašlou notifikaci, pokud se setkali s nakaženým člověkem. Svou polohu k dnešnímu dni sdílelo téměř 783 tisíc lidí.

Na internetových stránkách mapy.cz se mohou registrovat lidé, kteří se nakazili nemocí Covid-19 nebo ti, kteří čekají na výsledky odběrů. Mapy s jejich souhlasem automaticky trasují jejich polohu. „Všechna data jsou anonymní a slouží výhradně k tomu, abychom pomohli ochránit lidi před nákazou,“ uvedl manažer týmu Mapy.cz Martin Jeřábek. Uživatelé aplikaci mohou kdykoli ukončit sdílení své polohy. „Data, která nasbíráme, po ukončení epidemie smažeme,“ dodává Jeřábek.

Pokud se stane, že se uživatel dostal do kontaktu s nakaženým koronavirem, aplikace Mapy.cz jej na to upozorní. Těmto lidem pak aplikace doporučuje zahájit preventivní karanténu nebo se obrátit na pomoc odborníků. Vývojáři vytvořili platformu, kde se snaží spojit co největší počet lidí, aby zmírnili možnost nákazy.

Pomocí GPS a Wi-Fi sítí se nasbíraná data z telefonu odesílají na server Mapy.cz. „O aplikaci vím, ale můj telefon nemá připojení k internetu. Takže ji nevyužiju,“ řekla seniorka Věra Živocká. Funkčnost aplikace je také závislá na telefonním signálu, proto data například z metra mohou být nepřesná.

Pro odesílání dat o sdílení polohy je třeba mít zapnutá mobilní data. „Mám o něco větší spotřebu baterie v mobilu, ale myslím si, že to za to stojí. Nosím u sebe vždy powerbanku,“ uvedl jeden z uživatelů aplikace student Radek Preis.

Momentálně se tým Mapy.cz snaží, aby se do trasování mohli zapojit i uživatelé obdobné aplikace služby Google maps.

Klíčová slova: koronavir, nákaza, mapy, aplikace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.