26.04.2015 17:40


Manuál pro uživatele městské hromadné dopravy

Autor: Gillíková Kristýna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zhluboka se nadechněte. Je to tady, každodenní dobrodružství v městské džungli. Cítíte, jak vám adrenalin proudí krví. Při pomyšlení na následujících dvacet minut cítíte příjemné vzrušení a nadšeným pohledem vítáte líně přijíždějící tramvaj. Cítíte se jako umělec s čistým plátnem před sebou. Jak v pravidelné cestovní válce uspět?

Kristýna Gillíková. Autor: Veronika KovářováHlavně nepodcenit začátek a rozmyslet si taktiku ještě při čekání na zastávce. Nemůžete s nastupováním čekat, až všichni loudové vyklopýtají ze dveří, základem je umět se prorvat proti proudu. Jenom tak budete mít zaručeně široký výběr míst k sezení.

V ideálním případě si předem vyhlédněte prázdné dvojsedadlo. Při boji o nejlepší místa je vše dovoleno. Předbíhat, kopat, strkat, ohánět se kolem ostrými lokty. Pro zkušeného cestujícího rutina. Pohodlně se usaďte na zaslouženou sedačku dále od okna. Vedle sebe odložte tašku, přece ji nebudete válet po zemi.

Sedíte, konečně. Abyste se během jízdy nenudili, zapněte si hudbu do sluchátek. Samozřejmě co možná nejhlasitěji, ať kulturně obohatíte i ostatní spolucestující s tupými výrazy ve tvářích. Zapomněli jste si sluchátka doma? Nevadí. Cestování v hromadné dopravě je ten pravý čas, kdy obvolat kamarády a halasně zhodnotit včerejší bujarý večer. Ať ostatní závidí, jak si žijete.

Á hele, támhle nastupuje těhotná paní. Musíte jednat rychle. Zaujatě se začtěte do reklamního letáku, který vám cestou na zastávku vnutila neodbytná brigádnice. Pokud žádné čtivo k dispozici nemáte, bleskově zavřete oči a předstírejte hluboký spánek. Nikdo po vás nemůže chtít, abyste se svého vyhřátého místečka vzdali, že.

Když nebezpečí pomine, vytáhněte svačinu a s chutí se do ní dejte. Volný čas se musí využívat smysluplně a pravidelné stravovací návyky jsou základem dlouhého života. Že polovina vlašáku nešťastnou náhodou skončila na zemi? Žádný problém, vždyť za to předražené jízdné si dopravní podnik může dovolit vypucovat podlahu doběla. A když už jsme u zdravého životního stylu, hlavně před jízdou pro všechno na světě nepoužívejte deodoranty. Kdo ví, kolik nebezpečných chemikálií obsahují. A navíc, vy se přece skoro nikdy nepotíte. Ani v přeplněné a zadýchané tramvaji.

Čas vystupovat. Důstojně se prorvěte změtí lidských těl. Prostorově výraznějšímu pánovi, který vám brání v průchodu uličkou, demonstrativně dupněte na nohu. A jen tak pro formu si zanadávejte na bezohledné lidi, kteří se do dveří cpou dřív, než vystupující stihnou vůz opustit.

Klíčová slova: MHD, tramvaj, cestující

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.