15.03.2017 10:36


Manažerek je v EU málo a mají nižší platy než muži

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Podniky s více než deseti zaměstnanci v zemích Evropské unie vedou převážně muži. Z více než sedmi milionů lidí ve vedoucích pozicích tvoří ženy jen asi třetinu i přes to, že v Unii představují přibližně polovinu všech zaměstnaných. Další nerovnost je v platech mužů a žen, na což upozornil znovu před pár dny Eurostat.

Brno - Jen jednu manažerskou pozici ze tří vykonává žena. Tento závěr zveřejnil k Mezinárodnímu dni žen statistický úřad Eurostat. V řadě podniků v zemích Evropské unie podle něj nejsou ženy ve vedení dostatečně zastoupeny a Česká republika není výjimkou. Jednou z žen ve vedoucí pozici je Světlana Holická, vedoucí obchodního oddělení První brněnské strojírny. „I v naší firmě pracuje ve vedení většina mužů,“ potvrdila Holická, která se na vedoucí funkci dostala po prvním roce práce ve strojírně.

Nepoměr mezi muži a ženami ve vedení Tepláren Brno částečně snížila Lenka Džiubanová, když nastoupila na místo svého kolegy na pozici manažer-konzultant pro alternativní zdroje vytápění. Mužů je však stále ve vedení této společnosti podle jejích slov výrazně více než žen.

Jen jednu ze tří manažerských pozic v EU vykonává žena. Foto:Unsplash

Výjimkou je Lotyšsko

Muži v zemích Evropské unie v průměru vykonávají šedesát pět procent všech vedoucích pozic. Jedinou zemí Unie, kde více než polovinu vedoucích pozic zastávají ženy, je Lotyšsko. V Bulharsku, Polsku, Irsku, Estonsku, Litvě, Maďarsku a Rumunsku pak ženy v tomto povolání tvoří více než čtyřicet procent. Naopak úplně nejméně jich je ve vedoucích pozicích v Německu, Itálii a na Kypru, kde tvoří pouze dvacet dva procent.

„Dá se na to nahlížet spoustou perspektiv. Počítá se například s tím, že žena musí kloubit práci s rodinou, a tak se předjímá, že na vedoucí funkci nebude mít čas. Zároveň si stávající šéfové často vybírají někoho sobě podobného, tedy muže,“ zdůvodnila nerovnoměrné zastoupení žen a mužů ve vedení firem docentka sociologie a odbornice na genderová studia na Masarykově univerzitě Iva Šmídová.

„O ženě v současné společnosti se říká, že není racionální, ale spíš emocionální, že není vedoucí typ, není soutěživá… A to jsou velmi často vlastnosti, které jsou od šéfů vyžadovány. Tím pádem se už nepočítá s tím, že by se ženy o taková místa ucházely, bez ohledu na to, jak tyto předpoklady naplňují,“ doplnila Šmídová. Přesto jsou některé ženy ve vedení firem. „Důvodem mého úspěchu byly jazykové znalosti, technická gramotnost, a to, že nejsem „šedá myš“ a umím říct svůj názor,“ uvedla Holická.

Nejvyrovnanější platy jsou v Rumunsku

Ženy tvoří pouze jednu třetinu manažerů v Unii, přestože celkově představují polovinu všech zaměstnanců. Jsou také nerovnoměrně ohodnocené. Podle Eurostatu ve všech členských státech (kromě Řecka a Chorvatska, pro něž nejsou data dostupná) vydělávají manažeři v různých poměrech více než manažerky.

Nejmenší rozdíl je v Rumunsku, kde ženy ve vedoucích pozicích vydělávají jen o pět procent méně než muži. Naopak největší rozdíl mezi platy je v Maďarsku a Itálii, a to více než třicet tři procent. Tomuto číslu se blíží také Česká republika, kde muži – manažeři vydělávají téměř o třicet procent více než ženy stejného povolání. To je dokonce nad unijním průměrem, který se rovná asi dvaceti třem procentům.

I zde působí mnoho faktorů, které současný stav ovlivňují. „Jednak si to ženy nechají líbit, jednak si to dovolí ti, kteří jim nižší platy dávají. Navíc se dá velmi těžko změřit, jestli plat na jedné pozici je srovnatelný s platem na pozici jiné, jestli muž nebo žena vynaloží stejnou práci, zda mají stejnou kvalifikaci a zkušenosti a tak dále. Ten systém odměňování je netransparentní. Nevíme, kdo kolik vydělává, za co má různé příplatky a podobně,“ řekla Šmídová. Toto pak potvrzují obě ženy ve vedení brněnských podniků. Lenka Džiubanová ani Světlana Holická nebyly schopny srovnat své platy s ostatními vedoucími pracovníky.

Výsledky průzkumu struktury platů 2014, které Eurostat provádí každé čtyři roky

Jen jednu manažerskou pozici ze tří vykonává žena. Tento závěr zveřejnil k Mezinárodnímu dni žen statistický úřad Eurostat. V řadě podniků Evropské unie podle něj nejsou ženy ve vedení dostatečně zastoupeny a Česká republika není výjimkou. Když Lenka Džiubanová nastoupila na místo svého kolegy na pozici manažer-konzultant pro alternativní zdroje vytápění, částečně snížila nepoměr mezi muži a ženami ve vedení Tepláren Brno. Mužů je však stále ve vedení této společnosti podle jejích slov výrazně více než žen. 

Klíčová slova: EU, nerovnost, vedoucí pozice, ženy ve vedoucích pozicích

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.