12.11.2018 20:55


M jako Marie!

Autor: Petr Hodina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Sedám si na útulnou koženkovou sedačku ve foyer a nechávám zrak volně bloudit po místnosti. Menší motorkář s šátkem alá drsný Ferda Mravenec, opodál přešlapující postarší pán v rozepnutém baloňáku, fotografie Haliny Pawlowské. Tam, zpátky a zase tam. Recepční konečně hlásí k houfu, který čítá mnohem víc než tři, kteří si získali mou pozornost, že si můžeme vyzvednout své čipové karty. „A neztraťte je,“ pronáší k davu. „Každého pustí přes turnikety jednou dovnitř a jednou ven,“ dodává strojeně vážným hlasem. „Jaká nabízíte lůžka, měl-li bych snad uvnitř uvíznout přes noc,“ kontruje mu místní Columbo. Dva tucty aspirantů na pozici soutěžícího v AZ-kvízu se dává do uvolňujícího smíchu. Po desítkách minut čekání bez jediného slova a hledění do prázdna je před konkurzem smích stejně osvěžující jako déšť v savaně.

 

Notně veseleji a vcelku svižně se teď prodíráme turnikety. Jeden ze soutěžících však dokázal selhat již před první otázkou. Máchá svou kartou nad scannerem, který jeho druhý, třetí až osmý pokus zamítá za doprovodu nelibého zvuku a červeně blikající kontrolky. „Jednou to přece vzdát musí,“ jako by si říkal, než ho průvodce pustí zvláštními dveřmi, pravděpodobně zbudovanými pro tyto případy. Naše skupina si to nyní štráduje prvním z pater masivního schodiště a já zblízka míjím onu fotografii Haliny Pawlowské. Přemýšlím, jak dlouho tu už visí. Hlavou mi probleskává vzpomínka na dětství, kdy jsem se občas pozdě večer vzbudil a připletl k televizi, kde maminka sledovala Banánové rybičky. „Tak dlouho studio v Líšni ani nefunguje, tupče,“ končím svůj splín stejně rychle, jako jsem ho začal.

Konečně nás dramaturgyně České televize vede do podlouhlé místnosti, kde doufám složíme svůj úvodní test. Ve dveřích se střetávám s na první pohled elegantním mladým mužem. Upřímně mu to, jak skvěle sladil boty, opasek i košili zpoza své vytahané mikiny, závidím. Pouštím ho tedy alespoň do dveří, a on, aniž by si cokoliv uvědomil, přijímá podřízenou pozici. Teď už jen ho nenechat promluvit, bude-li snad někdo před testem iniciovat poradu.

Těšil jsem se na bankomat, zatím jsem však dostal jen škatulata hejbejte se! Soutěžící k úžasu sebe samých, jako i zástupkyň České televize obkružují více než deset metrů dlouhý stůl a židle mizí jako dámy při pánské volence. Jen já tam stojím. Snad tomu chtěl osud, že u poslední z téměř třiceti židlí se potkávám právě s mým starým známým z futer. Ležérně mu naznačuji, ať se klidně posadí a dokončuji tak jeho potupu.

Konečně i pro mě se nachází židle a dramaturgyně začíná vysvětlovat vše kolem soutěže a jí předcházejícího testu. Kromě základů, které člověku znalému hry, do které se přihlásil, prozradí pramálo nového, uděluje i několik cenných rad. Zejména starším soutěžícím doporučuje, postoupí-li do televizního kola, nezapomenout si brýle, naslouchátka, či zuby – zkrátka vše co můžou potřebovat, chtějí-li své šance na výhru maximalizovat. Potlačuji dotaz, zda se tím nedopouští dopingu a spořádaně vyčkávám začátek testu.

Ten je krátký a nemilosrdný. Kdo vážně zná název nížiny při rakouské části Dunaje začínající na dvojité W, první hoď kamenem. Než se stačím vrátit k otázkám, které jsem přeskočil, slyším nesmlouvavé: „Odložte pera.“ Uprostřed stolu sedící trojice čtyřicátníků téměř identicky zakládá ruce v kříž a zhluboka vydechuje. Nonverbální mexická vlna se pomalu šíří od epicentra k periferiím, až i já na samém kraji se drbu na hlavě a vyměňuju si chápající pohled se svým „sousedem“.

Když se dozvídám výsledky zkoušky, ulevuji si. Emocionálně. Dramaturgyně nám po poradě se svou kolegyní taktně sděluje, že s přihlédnutím k tomu, že jsme výjimečně hloupá skupina, rozhodla se snížit minimální bodové hodnocení potřebné pro postup. A tak nejen já ale přímo nadpoloviční část všech zúčastněných se může těšit, že si někdy v příštím roce z plna hrdla zapěje: „M jako Marie!“

 

 

 

Klíčová slova: AZ-kvíz, Česká televize, M jako Marie!, Véčko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.