13.05.2018 20:28

Lvi zničili Aligátory. Brňané utrpěli vysokou porážku v americkém fotbale

Autor: Jaroslav Galba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Zápas české první ligy amerického fotbalu mezi Alligators Brno a Lions Prague skončil porážkou domácího týmu 0:49. Pražené v utkání jasně dominovali, soupeře nepustili ani k jedinému touchdownu a oni sami jich položili rovnou sedm. V neúplné ligové tabulce se tak posunuli na druhé místo. Brňanům momentálně patří pátá příčka s bilancí dvou výher a tří porážek.

Brno - Alligators Brno se dnes odpoledne střetli v nejvyšší domácí soutěži amerického fotbalu s Lions Prague a utrpěli vysokou porážku. Hosté nepovolili soupeřům ani bod, sami se pak zaskvěli hned sedmi touchdowny a do Prahy se vrací s vítězstvím 0:49 v kapse. Oba týmy se utkaly i minulý týden, kdy si lépe počínali opět hráči z hlavního města.

Lvi se dostali k míči prakticky ihned po začátku hry a až do závěrečného hvizdu si udrželi iniciativu. První nadějnou akci si hosté připsali již minutu po prvním výkopu. Quarterback v černém našel přesným pasem spoluhráče, kterého ovšem hbitě zastavil obránce Brňanů. Bránící hráč se však do hry pustil s takovou vervou, že fauloval, což znamenalo penalizaci v podobě několika yardového posunu ve prospěch útočícího týmu. Lions tak měli k dispozici rozehrávku pouhých pár kroků od endzóny domácích a proměnit takovou šanci pro ně byla hračka.

K míči se dostal Filip Ječný, prodral se skrz bílo-zelenou hradbu a suverénně položil prvním touchdown zápasu. Nyní bylo na Aligátorech, aby se pokusili odpovědět. Břímě odpovědnosti na sebe vzal Ondřej Blabla, vyhnul se několika protihráčům a úspěšně dokázal hru posunout o dobrých dvaatřicet yardů. Poté však útok zamrzl a dál hráči v bílo-zeleném postupovali jen těžko. Recept na obranu soupeře si jim nalézt nepodařilo ani na jeden ze čtveřice pokusů a na lov vyrazila znovu lví smečka.

Hostující quarterback poslal parádní pas, který jeho spoluhráč převzal těsně před endzónou domácích. Útočníka se sice povedlo skolit, ale Lions rozehrávali pouhý yard před zónu Krokodýlů a Martin Hamzal položil v následujícím útoku druhý touchdown svého týmu po další chytré přihrávce. Následný kop za jeden bod pražský střelec Jan Farkaš proměnil, stejně jako po prvním bodovém zisku, a hosté tak vedli již 0:14.

Dvě stovky diváků na tribuně viděli ke konci první čtvrtiny další pohromu, jež se snesla na hlavy brněnských borců. Hostující Lukáš Rokošný vystihl přihrávku při ofenzívě Alligators, proběhl kolem rozklížených Brňanů a zcela nebráněn položil další míč.

I druhá čtvrtina utkání se odehrála v podobném duchu. Pražané nedali moravským fotbalistům žádnou šanci a i přes houževnatou obranu si došli pro dalších šest bodů. Brněnský Martin Havránek sice předvedl ukázkový obranný zákrok, ale to bylo to jediné, čím se domácí mohli pyšnit. Lions totiž přidali další dva touchdowny a na hřišti to začalo zavánět debaklem.

Po poločasové přestávce Lvi sundali nohu z plynu a osmělovat se začali také domácí. Pronikajícího Davida Kiliána však beci hostí zastavili jen pár kroků před vysněnou metou a do protiútoku se rázem hnali hráči v černém, jejichž nekonečné, snad pěti minutové ofenzivní snažení zúročil Ondřej Kofroň již sedmým  touchdownem. Ze světelné tabule zářilo skóre 0:49 a zůstalo tam až do konce zápasu. Hosté byli po celé utkání lepším týmem, třebaže v druhé půli položili jediný míč.

„Připravili jsme se mnohem lépe, než na první vzájemný zápas minulý týden. Věděli jsme, co budou hrát a předvedli dobrý výkon,“ neskrýval spokojenost hráč Lvů Jan Mudřík. Pražené zvítězili rozdílem třídy i v předešlé konfrontaci s Aligátory. Tehdy však Brňané získali alespoň dva touchdowny, nyní vyšli bodově na prázdno. „Alligators mají dobrý tým. Je vidět, že na sobě pracují a právem hrají první ligu,“ dodal přesto Mudřík na adresu brněnského celku, který se do nejvyšší soutěže vrátil po dvouleté odmlce.

„S výkonem nejsme spokojeni, protože jsme udělali spoustu individuálních chyb. Doufám, že se dnešní výsledek v příštím zápase nebude opakovat,“ uvedl domácí fotbalista Jiří Žák. To, že by byl soupeř takticky lépe připraven odmítl. Podle něj tým prohrál, protože nedokázal uspět v klíčových soubojích na trávníku. Na nervozitu porážku svádět nechtěl. „Tato sezóna je sice premiérová, ale klub má dlouhou historii v první lize a mladší kluci, co to nezažili, se rozehráli už v předchozích zápasech. Hodláme všem ukázat, že do ligy patříme a chceme postoupit do play-off,“ uzavřel Žák.

Klíčová slova: americký fotbal, sport, Brno, Bitters liga, Alligators, Lions