20.04.2016 19:35


Lucemburské opráski na Špilberku mají pobavit i poučit

Autor: Michaela Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Muzeum města Brna ve spolupráci s Opráski sčeskí historije uspořádalo na Šilberku výstavu k příležitosti výročí 700 let od narození Karla IV. Komiskové příběhy jsou zaměřeny na dynastii Lucemburků a její význam pro českou historii. Výstava je doplněna autentickými historickými předměty a archeologickými nálezy. Cílem autora je nejen pobavit diváky, ale zároveň šířit osvětu.

Zahájení vernisáže Lucemburské opráski. Foto: Michaela Černá

Brno - Na Špilberku pořádá Muzeum města Brna ve spolupráci s autory Opráski sčeskí historije výstavu s názvem Lucemburské opráski. „Je to výstava, která je speciálně zaměřená na období vlády Lucemburků,“ řekl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek a dodal, že tento rok je výročí 700 let od narození Karla IV.

„Není náhodou, že tato výstava je právě v Brně. Dynastie Lucemburků zanechala v tomto městě významné stopy,“ řekl autor komiksů Jaz, který tradičně přišel v masce Zikmunda. Právě tohoto panovníka se snaží ukázat v jiném světle, než jak je znám z učebnic dějepisu. Ukazuje čtenářům, že to není jen negativní postava, která dopomohla k smrti Jana Husa, ale byl to zároveň panovník evropského formátu.

Opráski jsou na internetu poměrně populární. „Líbí se mi, jak vtipně podávají českou historii,“ uvedl studentVýstava Lucemburské obrázky na Špilbeku přináší nejen známá díla, ale také zcela nové kousky, které byli vytvořeny speciálně pro tuto příležitost. Foto: Michaela Černá z Brna Jaroslav Válka. Vyšlo už pět knih, v podobě výstavy se však objevují poprvé. „Nebylo by správné, kdyby výstava nepřinášela něco navíc, než můžete najít na internetu. Takže se můžete těšit nejenom na několik známých kousků, ale také na zcela nové díly, které byli vytvořeny speciálně pro tuhle příležitost,“ řekl Jaz.

„Některé opráski jsme rozhýbali. Takže můžete například Husovi řádně zatopit. Opráski jsou poměrně velkým internetovým fenoménem, ale vždycky stojí za to pozorovat, jak ten fenomén dopadne do reality všedního dne,“ sdělil kurátor výstavy Ctibor Ostrý.

Výstava není jen o komiskových výjevech, jsou zde k vidění i autentické historické předměty a archeologické nálezy. Fanoušci Oprásků si mohou expozici na Špilberku prohlédnout každý den od deseti do osmnácti hodin. Výstava potrvá do 30. června

Klíčová slova: špilberk, výstava, opráski sčeskí historije, lucemburské opráski

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.