21.04.2020 18:31


Loni byl počet nakažených klíšťovou encefalitidou nejvyšší za posledních osm let

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Encefalitida a lymská borelióza jsou infekční onemocnění přenášená klíšťaty. Česká republika patří k zemím s nejvyšším počtem infikovaných lidí, proočkovanost přesto činí necelých třicet procent populace. S touto nemocí se setkala i tehdy devětadvacetiletá Hana Růžičková. „Měla jsem za to, že když mám tři klíšťata za sezónu, nemůže se mi nic stát,“ přiznává.

V Česku se loni 774 lidí nakazilo encefalitidou. Zdroj: Pixabay

Česká republika – Hana Růžičková prodělala před osmi lety klíšťovou encefalitidu. „Byla jsem jako hadrová panenka. Podlamovaly se mi nohy, zvracela jsem a měla neustávající horečky. Musela jsem ležet v místnosti se zataženými žaluziemi, protože mě bolela hlava,“ popisuje svou zkušenost. Podle počtu lidí nakažených encefalitidou patří situace v Česku k nejhorším v Evropské unii. Loni v tuzemsku onemocnělo 774 lidí, což je nejvíce za posledních osm let.

K přenosu infekce stačí dvě hodiny. Avšak první příznaky se mohou dostavit i s několikadenním nebo týdenním zpožděním. „První symptomy se vyskytují klidně dva až tři týdny po přisátí klíštěte. Ne vždy si člověk spojí dané onemocnění s klíštětem, a proto nemusí dojít k správné diagnóze,“ říká pracovnice laboratoře Gem-Trend Tereza Chrudimská, kde se mimo jiné zabývají diagnostikou onemocnění přenášených klíšťaty.

Lékařskou pomoc si Hana Růžičková vyhledala dvakrát a vždy lékaře upozornila na klíště, ale výsledky krve encefalitidu nepotvrdily. Po dvou týdnech od přisátí si Růžičková přivolala sanitku, v nemocnici následně strávila měsíc. „V nemocnici si doktor všiml, že mi ujíždí pravé oko. I jemu jsem řekla o klíštěti. Napadlo ho provést jednoduchou zkoušku. Měla jsem dát hlavu na prsa. Nešlo to,“ vypráví.

„Jde o virové onemocnění, na které není k dispozici účinný lék. Pro léčbu se využívá jen symptomatická léčba, podpora imunity a klid na lůžku,“ vysvětluje Chrudimská. Jedním ze způsobů prevence je očkování. V Česku se proočkovanost pohybuje kolem dvacet devět procent. Například v sousedním Rakousku je toto číslo téměř třikrát vyšší.

Klíšťata začínají být aktivní už brzy na jaře, a to i při pouhých pěti stupních Celsia. Na jejich výskyt má vliv především předcházející zimní období. „Dlouhá a tuhá zima jim nesvědčí. Naopak je pro ně příznivá teplá zima s dostatkem srážek, jako tomu bylo letos. Proto lze očekávat větší aktivitu klíšťat v tomto roce,“ potvrzuje vedoucí oddělení biometeorologických aplikací Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Klíšťová encefalitida je nebezpečná především pro dospělé a lidi starší padesáti pěti let. Průběh bývá velmi vážný, a někdy dokonce končí smrtí. Zrádnost nemoci tkví v tom, že zprvu připomíná virózu. Mezi první příznaky patří horečky, bolest svalů a hlavy nebo malátnost. „Dodnes mě bolívá hlava při změně počasí, ale s přibývajícími roky se to lepší. Horší to je s psychikou. Rok jsem nedokázala jít do lesa. Nešlo to, byl tam blok. Teď už se cítím dobře,“ říká Růžičková.

Klíčová slova: encefalitida, borelioza, klíšťata, nemoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.