09.05.2020 10:27


Literární soutěž pro začínající autory zná své vítěze. Finální sborník vyjde na podzim

Autor: Vlasta Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Druhý ročník soutěže pro začínající spisovatele, OSKar 2020, už zná své vítěze. Do finálního sborníku se probojovalo třináct povídek a pět básní. 

OSKar je soutěž pro začínající spisovatele. Autor: Piqsels

Praha – Odstartujte svoji knihu. Tak zní název facebookové skupiny, ve které se letos uskutečnil už druhý ročník literární soutěže pro začínající autory, OSKar 2020. Zapojit se do ní mohou pouze členové skupiny, v současnosti je jich bezmála pět tisíc. Je však otevřená každému, kdo má o tvorbu zájem. 

Právě členové skupiny jsou v soutěži zároveň účastníky i porotou. Příspěvky jsou anonymní a hodnotitel může udělit až deset hlasů. Hlasovat může také sám pro sebe, podle organizátorů se s tím dokonce počítá. „Když každý ušetří jeden hlas pro sebe, bude to stejné, jako by nehlasoval nikdo,“ podotkl jeden z tvůrců soutěže Pavel Mondschein. Nejlepší díla se nakonec probojují do sborníku, který pořadatelé vydávají na vlastní náklady. Letos se v něm objeví třináct povídek a pět básní. 

„Byl to poněkud impulzivní nápad. Soutěž vznikla poté, co jedna paní ve skupině navrhla, abychom vydali sborník našich děl,“ popsal vznik OSKara Mondschein. Mezi členy se rázem spustila bouřlivá debata. „Ostatní se smáli, že by vznikla pořádná bichle, a pomalu se s nápadem loučili,“ doplnil. Tou dobou ale už společně s kolegyní Martinou Noskovou probírali, zda by přece jen nebylo možné nápad se sborníkem využít. Postupně domluvili soutěž, pravidla i finální sborník. OSKar, soutěž pro začínající spisovatele, byl na světě.

Zájemci soutěžili v próze a poezii, zapojit se mohli do obou kategorií. V letošním ročníku se sešla téměř stovka děl, dvaasedmdesát povídek a dvaadvacet básní. Tématem, kterého se soutěžící museli při tvorbě držet, byl poslední uzel. 

Podle Mondscheina se počty soutěžních příspěvků oproti prvnímu ročníku příliš neliší, vzrostla ale jejich kvalita. „Soutěžící to vzali mnohem vážněji. Zatímco loni pro ně byla účast v OSKarovi spíše rozptýlením, letos se stala prioritou,“ sdělil. To se projevilo také na množství textu, které museli hodnotitelé přelouskat. Oproti předchozímu roku se zvýšil zhruba o polovinu.

Petra Langová se letos do soutěže zapojila v obou kategoriích. Chtěla se primárně pobavit, ale zároveň poměřit své síly s ostatními tvůrci. „Nakonec jsem se umístila nad očekávání dobře. Moje povídka skončila třetí, báseň dokonce vyhrála,“ raduje se. Na OSKarovi se jí líbí hlavně to, že účastníci jsou zároveň porotou a celé klání je anonymní. 

Facebookovou skupinu s názvem Odstartujte svoji knihu založila před čtyřmi lety spisovatelka Veronika Matysová. Vznikla jako doplněk k webovým stránkám, které měly pomáhat začínajícím spisovatelům s tvorbou. „Ve skupině se nakonec sešel zajímavý mix lidí. Jak úplní začátečníci, tak i ti, kteří už se v psaní třeba nějakou dobu pohybují,“ vysvětlila Matysová. Navzájem si tak mohou pomáhat a podporovat se.

Finální sborník bude k dispozici nejdříve po prázdninách, a to jak v papírové, tak i elektronické formě. Jeho grafickou podobu má na starosti druhá z organizátorů, Martina Nosková. „Beru to jako takovou výzvu. Najít způsob, jak originálně a nápaditě zpracovat tak různé povídky, je oříšek, který mě hodně baví rozlouskávat,“ řekla.

Klíčová slova: literární soutěž, začínající autoři, odstartujte svoji knihu, pavel mondschein, veronika matysová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.