09.04.2019 18:44


Lisabon – město žlutých tramvají, kachliček a úzkých uliček

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Město žlutých tramvají, barevných kachliček, dobrého jídla a snadno dostupné marihuany. Takto se jeví portugalská metropole Lisabon. Zatímco přes den jsou ulice zaplavené turisty, večer se klidnými částmi města line portugalský hudební styl fado. V rušnějších čtvrtí pak tancují lidé do rána na parketách klubů. Jen kousek od města se nachází nejzápadnější místo v Evropě – mys Cabo da Roca, kde se vlny tříští o skály vystupující z moře. 

Vedle slavných evropských metropolí se u Atlantského oceánu tyčí v kopcích, často opomíjené, portugalské hlavní město Lisabon. Pyšní se krásnými kostely, úzkými uličkami, žlutými tramvajemi a domy posetými barevnými kachličkami. Nad městem se jako připomínka slavné maurské éry tyčí hrad Castelo de sant Jorge. 

Lisabon oplývá skvělou atmosférou. Zatímco v klidnějších částech města se ozývá z malých, tmavých podniků portugalský hudební styl fado, v živějších čtvrtích uslyšíme z otevřených klubů populární hudbu až do brzkých ranních hodin. Od rána až do večera postávají na rozích černoši, kteří kolemjdoucím prodávají marihuanu, hašiš nebo kokain. Ve večerních hodinách zaplavují ulice lidé, kteří popíjejí červené víno a pokuřují cigarety nebo marihuanu. 

Autor: Klára Beranová

Největší turistickou atrakcí jsou malé žluté tramvajky, které proráží cestu lisabonskými uličkami. Ty jsou na některých místech natolik uzounké, že v nich neprojedou ani dvě tramvaje vedle sebe. Aby dokázaly vytočit ostré zatáčky, mají pouze jeden vagón. Dokáží vyjet i strmé lisabonské kopce a dostanou se až k branám hradu Castelo de sant Jorge.

Dalšími oblíbenými návštěvními místy jsou kostely, které jsou roztroušené po celém městě. V roce 1755 otřáslo Lisabonem zemětřesení, které zničilo osmdesát procent města. Většina budov proto není starší než tři sta let. Vzpomínkou na katastrofu je klášter Convento do Carmo. Z kostela, který byl součástí kláštera, zůstaly po zemětřesní pouze stěny. 

autor: Klára Beranová

V samém srdci města, u řeky Tajo, stojí velké náměstí Praca do Comercio. To je obklopené třemi stejnými žlutými budovami. Uprostřed stojí jezdecká socha krále Josefa I. Na náměstí uvidíme Portugalce v kostýmech mrtvých nevěst, indiánů nebo mořeplavců a uslyšíme hudebníky, kteří se snaží z procházejících turistů vytáhnou alespoň nějaký ten cent.

Za pozornost stojí výhled na Atlantický oceán a most Ponte 35 de Abril, připomínající slavný Golden Gate Bridge v San Francisku. Pokud je krásné počasí, sedí kolemjdoucí na zídkách u řeky Tajo, pijí víno a koukají se do dálky. Někteří pak tancují na hudbu pouličních muzikantů, kteří u řeky hrají. A všichni se usmívají.

Jako návštěvníci bychom neměli vynechat také městskou část Altama. Jedná se o arabskou čtvrť, která se pyšní těmi nejužšími uličkami z celého Lisabonu. A i mezi nimi projíždějí žluté tramvajky. Večer se z malých, tmavých klubů line portugalská hudba fado, při jejíchž tónech pijí portugalci v ulicích víno.

Dále bychom neměli vynechat návštěvu Belémské věži, která přežila zemětřesení v roce 1755. Je mořskou bránou do Lisabonu, připomínající slavnou kolonialistickou éru. Do jejích zdí naráží mohutná řeka Tajo, která se po několika kilometrech vlévá do Atlantického oceánu. 

Ve městě se také nachází nejdelší most v Evropě, pojmenovaný po slavném mořeplavci Vasco de Gamovi. Přestože most není nějak architektonicky zajímavý, jeho okolí se hemží portugalskými bary, ze kterých lze načerpat tu pravou atmosféru. Nedaleko mostu se nachází areál Expa 98. Ten byl postaven v roce 1998 jako prostor pro celosvětově uznávanou výstavu Expo. Jeho tehdejší důležitý význam si můžeme dnes ale pouze domýšlet. Nyní je to spíše velký komplex budov, kde jedinou atrakcí je lisabonské oceanárium. 

Nedaleko Lisabonu leží také nejzápadnější místo Evropy - mys Cabo da Roca, kde divoké skály vystupují z bouřlivého Atlantického oceánu. Kolem pobřeží se dá jít na krásnou procházku. Vzduch je slaný a již po chvíli se nám začínají lepit ruce k sobě. Atmosféru ještě podtrhuje silný vítr, vanoucí z Atlantického oceánu a narážející do pobřežních skal.

Co však nejvíce zpříjemní čas v Portugalsku je jejich výborná kuchyně. Na meníčkách jsou ryby, mořské plody a nejrůznější druhy masa. Z restaurací se vůně line po celém městě. Chuť pak ještě zlepší portugalská červená vína, sangria či portské.  

Klíčová slova: Lisabon, Portugalsko, cestování, jídlo, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.