22.11.2016 20:06


Lidstvo před potopou. Leonardo Dicaprio vyzývá k záchraně planety

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Titanic, Vlk z Wall Street, Revenant. To se dost možná vybaví většině lidí, když uslyší jméno slavného amerického herce. Tentokrát ho ale miliony lidí po celém světě vidí ve zcela odlišné roli. V říjnu měl premiéru film Je s námi konec? (Before the Flood) o klimatické změně, ve kterém Leonardo Dicaprio jako posel míru Spojených národů ukazuje dopady lidské činnosti na planetu. Spolu s vědci a politiky pak hledá řešení globálního oteplování.

Leonardo Dicaprio je průvodcem v dokumentu o klimatické změně Je s námi konec? Foto: U.S. Department of State

Film vznikl v produkci National Geographic. Režíroval ho Fisher Stevens, který dostal oscara za dokument s názvem Zátoka (The Cove). Ten se podobně jako Je s námi konec? věnuje ekologickým zločinům lidstva a vyzývá diváky k akci. To, že ve filmu účinkuje jako průvodce Leonardo Dicaprio, ekologická témata a snahy velmi popularizuje. Přestože se na první pohled může zdát, že si i sám Dicaprio dělá reklamu, vzápětí to sledujícím vymlouvá svým dlouhodobým zájmem o dopady lidí na planetu. Přiznává svůj velký podíl na globálním oteplování a ukazuje upřímnost, se kterou na sebe bere roli, do které ho generální tajemník Spojených národů jmenoval.

Tvůrci do dokumentu zařadili také  televizní zprávy, které říkají, že se Leonardo nechal zatáhnout do „globálního oteplovacího hoaxu“. Do dění tak nechali vstoupit i druhou stranu barikády. Ta se ale v další části filmu sama zesměšní tím, že diváci sledují sled prohlášení politiků z amerického kongresu, kteří naprosto bez argumentů popírají jasná vědecká, ale často i obyčejným okem viditelná, zjištění.


Velmi dobrý dojem vytváří hned na začátku snímku Leonardova slova o obrazu od Jeronýma Boshe, který visel nad jeho dětskou postýlkou. Obraz skvěle ilustruje, jak podněty jednání průvodce filmu, tak celou situaci, kterou dokument divákovi vysvětluje.

Herec v dokumentu cestuje do Pekingu, který se zalyká průmyslovým znečištěním, do Indonésie, kde byly vypáleny deštné pralesy nebo do Indie, kde byla odplavena úroda a dalších zemí. Diváci tak mohou sledovat světové problémy s ním.

Odlesňování je jedním z velkých problémů, kterým lidstvo planetu ohrožuje. Foto: Aidenvironment

Ve filmu je použita klasická podněcující hudba a výmluvné záběry zničené Země, které mají za úkol vyvolat v divákovi vinu. Možná, že u jiného filmu nebo jiného tématu, by to byl důvod ke kritice, tady je to ale naopak.

Největší přínos dokumentu Je s námi konec? spočívá v tom, že lidem konečně laicky a srozumitelně vysvětluje příčiny klimatické změny a její řešení. Leonardo například natahuje lano, které názorně ukazuje, jak široká masa ledu roztála za pět let. Dokumentaristé také používají šikovnou grafiku, ukazují tak například strom firem, které vydělávají na palmovém oleji. Film byl několik dní bezplatně promítán a stále je snadno dostupný online. Byl navíc přeložen do pětačtyřiceti jazyků, včetně češtiny.

Tvůrci snímku si kladou jasný cíl. Vysvětlit divákům situaci a podat jim návod k nápravě. Přesvědčit je o tom, že klimatická změna je reálná a ti, co ji popírají, zjevně nemohou mít pravdu. Do problému je vnesena také trocha investigace a divák se tak dostává za dveře ropných magnátů a politické zkorumpovanosti.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.