15.03.2013 11:55


Lidská práva v březnu frčí

Autor: Martina Hanušová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Každých třicet vteřin zemře v Africe jedno dítě na malárii. V Česku je každý den provedeno šedesát pět potratů. Hlad a chudoba si každý měsíc vyžádají tři čtvrtě milionu životů. Počty zvířat zabitých ročně ve velkochovech a na jatkách si obyčejný smrtelník už ani nedokáže představit.

Martina Hanušová

Je to teprve nedávno, co Brnem prošel průvod odpůrců potratů, kteří bojovali za práva nenarozených dětí a s transparenty v rukou vyvolávali hesla oslavující život. Pomalu končí festival Veganfest, který upozorňuje na neetické chování ke zvířatům a necitlivé využívání přírodních zdrojů. Výstava proti rasismu v Muzeu romské kultury, která se zabývá problematikou stereotypu a předsudků vůči romskému etniku, začala právě před týdnem.

Netvrdím, že problematika lidských práv není zajímavá, a rozhodně nezpochybňuji, že je třeba se vrhnout do jejího řešení.  Na jeden měsíc mi to však připadá už příliš. Zvláště když pomyslím na to, jak malý zájem veřejnosti si tato témata obecně získávají.

Vlna pozornosti se opět zvedne příští týden.  Od pondělí totiž v Brně začíná dokumentární festival Jeden svět. Je úctyhodné, kolik lidí se najednou promění v bojovníky za práva utlačovaných.  Ale vzpomenou si tito zburcovaní aktivisté ještě za měsíc na své přesvědčení?

Co dokážeme tím, že si během pár týdnů povyprávíme o všech tíživých problémech lidstva? Bezpochyby je všichni zaznamenáme a budeme o nich nějaký čas hovořit. Mám však za to, že neustálé omílání už dříve řečených faktů způsobí, že příliš brzy ztratíme zájem.

Naplánovat všechny velké akce s podobnou tematikou na březen tudíž možná nebude nejšťastnější volba.  Bojím se totiž, že místo toho, abychom se ve velkém stávali dobrovolníky, dárci krve, vegetariány a adoptivními rodiči afrických sirotků, řekneme si nakonec v dubnu: „Ale ne, zase ta lidská práva!“

 

 

 

 

Klíčová slova: lidská práva, jeden svět, diskriminace, intolerance

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.