09.11.2015 16:24


Lidová písnička autora nemá. Ale její úpravy ano

Autor: Michaela Vaňharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Až do loňského podzimu nemusely folklorní soubory řešit problematiku autorského práva. Vše za ně vyřizovalo Folklorní sdružení, které mělo s Ochranným svazem autorským (OSA) smluvené zvláštní podmínky. Staralo se o administrativu i odvádění poplatků. Navíc mělo množstevní slevu, takže soubory na poplatcích výrazně ušetřily. Před rokem Folklorní sdružení zkrachovalo a přes čtyři sta souborů, které zaštiťovalo, si teď musí závazky s OSA řešit individuálně. 

Autorka článku

Senátor Ivo Valenta předstoupil před několika týdny před Senát s návrhem zákona, podle kterého by folklorní soubory nemusely platit poplatky za lidovou hudbu. Osvobozeni by byly i od administrativy s tím spojené. Senát návrh schválil a předal Poslanecké sněmovně. Teď ještě zbývá, aby prošel schvalovacím procesem. 

Od loňského října, kdy OSA vypověděla Folklornímu sdružení smlouvu o autorských poplatcích, se působení většině souborům prodraží, protože začaly platit za každou událost, kde zahraje lidová muzika. Navíc musejí odevzdávat seznamy písní, které na akci zaznějí. V dnešní době je to jen pár odevzdaných formulářů navíc. Problém je v tom, že pokud to není program, kde by soubory předváděly své choreografie, je těžké odhadnout, co se bude hrát. I tradice jako je vodění medvěda, musí mít svůj seznam písní odevzdaný deset dní předem.

Zákon souborům existenci nejspíš výrazně neulehčí, i přestože je návrh momentálně v podobě, která by folklorní soubory úplně oprostila od placení poplatků. Pravděpodobnost, že by zákon prošel schválením bez změny je malá. Jsou písně, u kterých není autor známý. Za ty se poplatky neplatí ani teď. Jenže velká část zlidovělých písní své skladatele má. Pak je spousta hudebních úprav, jejichž tvůrci jsou ochranným svazem zastupování. Při projednávání zákon na tento problém nejspíš narazí. Jinak by bylo porušeno jedno ze základních lidských práv. A to právo k výsledku tvůrčí duševní činnosti.

Na Moravě funguje Společnost pro lidové tradice Jihomoravského kraje, která pod sebou sdružuje velkou část souborů, jejichž existence byla kvůli autorským poplatkům ohrožena. Za své členy spravují veškeré povinnosti, které mají ve vztahu k OSA. Členové od nich dostanou potvrzení, že mají poplatky zaplaceny. Pokud by někdo z OSA prováděl kontrolu na jejich akci, stačí, aby mu pořadatel předložil tento papír.

Proto je pro soubory lepší být členem nějakého sdružení. Sice poplatky zaplatí, ale veškerou administrativu za ně vyřizuje někdo jiný. Proč by měl být folklorním souborům odpuštěn závazek k autorským právům jen proto, že jsou uchovávateli tradice. Ochrana autora, který stráví i desítky hodin nad úpravou písně tak, aby ji mohla zahrát cimbálová muzika, taky není zanedbatelná a měla by být vzata v potaz. 

Klíčová slova: folklor, lidová hudba, návrh zákona, OSA

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.