25.04.2020 12:34


Lidi z Baru napsali kuchařku. Dobrá gastronomie je znakem vyspělosti, říká spolumajitel 4pokojů

Autor: Kateřina Hlaváčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Podniky jako Bar, který neexistuje nebo Super Panda Circus nezná jen málokdo. Nadšenci známých brněnských barů mohou své oblíbené barmany poznat i jinak než nad skleničkou výstředního drinku. Lidi z Baru se v době nouzových opatření sešli, aby sepsali vysněnou kuchařku.

Spolumajitel 4pokojů a Slasti Tomáš Křemenák studoval před barmanstvím politologii a pracoval jako kuchař. Foto: Archiv Lidí z Baru

Studoval politologii, poté vařil v restauracích, a nakonec se našel za barem. Teď se ale spolumajitel barů 4pokoje a Slast Tomáš Křemenák dal do psaní a spolu s třiceti barmany sepsal koktejlovou kuchařku. Členové komunity Lidi z Baru usilují o vyrovnání ztrát podniků, zároveň si ale plní dvouletý sen. „Na knihu potřebuje člověk klid. Nechceme, aby šlo o narychlo vydanou knížku, ale aby měla váhu naší dlouhodobé práce. Cílem je, aby měli čtenáři pocit, že sice dostali radu barmana, hrdinové, kteří drink připravili, jsou ale oni,“ popisuje podobu kuchařky Tomáš Křemenák, který za barem pracuje už osm let.  

Třiatřicetiletý barman začínal v kuchyni Baru, který neexistuje. S nabídkou práce ho oslovil jeho kamarád z politologie a spolumajitel pěti brněnských barů komunity Lidí z Baru Jan Vlachynský. „Školu jsem nedokončil, místo toho jsem šel vařit. Mezi kuchyní a barem už je krátká cesta. Vzdělání v gastronomii u nás není potřeba, když umíte pracovat s lidmi a máte touhu se posouvat, zvládnete to taky,“ míní zkušený barman. Na své práci si nejvíce cení kontaktu se zákazníky, o který teď ale kvůli nouzovým opatřením přišel. „Zakládáme si na sociální hře mezi jedincem či skupinou a barmanem, která v našich podnicích vzniká. A to nám nic nenahradí,“ vysvětluje Křemenák.

Barmanem se zaměstnanec v podnicích Lidí z Baru, pod které patří také Super Panda Circus a Whiskey Bar, který neexistuje, nestává hned. Nováčci si projdou tříměsíčním školením, během kterého nalévají vodu, nosí skleničky nebo otvírají dveře. „Do školení přináší reálné problémy, na které reagujeme. Chceme, aby se u nás lidé rozvíjeli. Barmanem se člověk stává ve chvíli, kdy načerpal obrovské množství znalostí a dovedností z předchozích pozic, a to může trvat roky,“ přibližuje náročnou práci za barem Křemenák. Na směnu přicházejí barmani ve čtyři hodiny odpoledne, končí kolem čtvrté ranní. „Nestěžoval jsem si, ale když chce člověk rodinný život, těžko se to sladí,“ vypráví spolumajitel 4pokojů, který se v současnosti věnuje hlavně školení a přípravě menu. 

Rodiče Křemenákovu práci zprvu těžce nesli. Nevadilo jim barmanství, ale noční směny. „Asi věděli dřív než já, jak je takový režim náročný. Přítelkyně mě chápala a věděla, že to nebude trvat navždy. Nesl jsem to hůř než ona,“ směje se barman, který si za bar stoupne už jen málokdy. Tlak od lidí si nikdy nepřipouštěl, zaznamenal ale, že s rozvojem brněnské gastronomie rostly i požadavky zákazníků. „Líbí se mi, že se i díky nám brněnské podniky posouvají. Dobrá gastronomie je podle mě znakem vyspělosti města, stejně jako například vysoké školy,“ vysvětluje Křemenák.

Týmy barmanů si v každém podniku chystají nové menu samy. Například v Super Panda Circusu ale nejde jenom o kreativní projekt. „Zasahujeme i do designu a provádíme drobné stavební práce. Spolupracujeme s dalšími podniky či se skláři, kteří nám vytvářejí skleničky na míru,“ přibližuje tvorbu menu Křemenák. Paradoxně je podle něj nejjednodušší vymyslet nové drinky. V posledním měsíci však svou tvořivost zaměřili barmani na připravovanou kuchařku. Ve finální podobě by v ní měl zanechat otisk každý z barmanů, aby bylo poznat, že ji nepsal jen jeden z nich.

Kniha, na které Křemenák pracuje jako editor, nabídne čtyřicet receptů klasických koktejlů a stejný počet receptů na drinky, které barmani upravili. „Součástí kuchařky bude také třicet receptů na suroviny jako pyré, marmelády, alkoholové infuze či sirupy. Najdete v ní i technické návody a popis destilátů,“ přibližuje Křemenák. Grafik stále pracuje na vazbě, kuchařku už ale lze objednat online. Krizi způsobenou šířením nového typu koronaviru vnímá Křemenák částečně i pozitivně. „Lidé se vyburcovali k vzájemné pomoci. Věřím, že ty, kteří nesedí doma na zadku, koronavirus nesemele. Doufám, že si podniky začnou hostů víc vážit a budou usilovat o to, aby se k nim rádi vraceli,“ dodává s úsměvem barman.

Klíčová slova: Lidi z Baru, Brno, kuchařka, Bar, který neexistuje, 4pokoje, gastronomie, bary

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.