01.05.2020 10:03


Lidem bez domova pomáhají nouzové přístřešky v non stop centru u Anthroposu

Autor: Radek Preis | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno postavilo u Anthroposu nouzové přístřešky pro lidi bez domova. Jde o jeden z vítězných projektů třetího ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás. O vítězích rozhodují hlasováním sami Brňané. Původně město přístřešky pořídilo, aby ochránilo lidi bez střechy nad hlavou před zimou. Momentálně je využívá k zabránění rychlému šíření nemoci COVID-19.

Lidem bez domova pomáhají nouzové přístřešky v non stop centru u Anthroposu. Foto: Magistrát města Brna

Brno – Lidé bez domova mohou od 17. dubna využívat nouzové přístřešky u Anthroposu, které pro ně zřídilo Brno. O jejich pořízení z participativního rozpočtu Dáme na vás rozhodli sami Brňané. Kateřina Čanigová podala návrh na pořízení nouzových přístřešků především proto, aby ochránily lidi bez střechy nad hlavou před umrznutím a dalšími komplikacemi spojenými se zimou. „V jedinou lednovou noc minulého roku v ulicích Brna umrzli tři lidé. Nouzový přístřešek je řešením, které mohlo těmto lidem zachránit život. Jeho pořízením tak Brňané přispěli k tomu, aby už nikdo kvůli mrazu v ulicích našeho města nezemřel," uvedla v tiskové zprávě Čanigová.

Sčítání lidí bez domova na území města v roce 2018 ukázalo, že bez střechy nad hlavou žije celoročně pět set devět osob. „V letošním roce poslouží sedmačtyřicet přístřešků prvotně v nově zbudovaném nonstop centru pro lidi bez domova v bývalém vojenském sportovním areálu u Anthroposu," sdělil v tiskové zprávě náměstek primátorky Tomáš Koláčný. Centrum vzniklo, aby poskytlo lidem bez přístřeší útočiště kontrolované terénními pracovníky v období pandemie nemoci COVID-19. Město se tak pokouší snížit riziko rozšíření nákazy.

Nehořlavý a skládací přístřešek je vyrobený z izolační polyetylenové pěny a hliníkové folie. „Zahřívá se tělesným teplem, které se uvnitř drží díky termální izolaci, proto v něm může být až o osmnáct stupňů tepleji než venku," doplnil Koláčný.

Brňané pomoc lidem bez domova vítají. „Je skvělé, že na sociálně vyloučené lidi někdo myslí a snaží se jim pomoct. Zvlášť v této složité době," řekla Zuzana Králová. Podobný názor má i student Martin Krystyník. „Určitě je to lepší, než aby tito lidé přespávali například v prostorách hlavního nádraží," podotkl.

Nouzové přístřešky pro lidi bez domova jsou devátým vítězným projektem třetího ročníku Dáme na vás. Celkové náklady na pořízení přístřešků byly přes sto šedesát tisíc korun. Zbytek přislíbených peněz město použije na jejich tříletou udržitelnost.

Klíčová slova: lidé bez domova, Brno, pomoc, Dáme na vás

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.