18.04.2020 21:04


Lidé z Frýdku-Místku si mohou zakoupit dezinfekci v nových automatech

Autor: Michaela Chmelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dezinfekce a antibakteriální gely jsou produkty, které v době pandemie chybí v každém okrese. Frýdek-Místek proto vytvořil automaty, kde si tyto přípravky lidé mohou pořídit. Primátor navázal spolupráci s Frýdeckou skládkou a zajistil několik tisíc kusů za cenu, která byla však podle obyvatel nepřiměřená.

Automat na dezinfekci u haly Polárky. Foto: Michaela Chmelová

Frýdek-Místek – V okresním městě Frýdek-Místek vznikly začátkem dubna automaty na dezinfekci Anti-COVID. Občané si ale stěžovali na její vysokou počáteční cenu, která činila sedmdesát korun za devadesát mililitrů. Primátor se proto rozhodl cenu snížit a navázal spolupráci s jiným dodavatelem, který navíc automaty doplnil o nový produkt – čisticí gel na ruce.

Celkem je ve městě rozmístěno pět automatů. Jeden se nachází u haly Polárka a zbylé čtyři na sídlištích u základních škol. Místa byla vybrána podle toho, aby k nim lidé měli co nejlepší přístup. Stará se o ně společnost Sportplex, která je naprogramovala tak, aby se u nich dalo platit pouze bezkontaktně platební kartou. „Nejvytíženějším automatem je v tomto směru ten v hale Polárka, který se doplňuje dvakrát častěji než ostatní,“ uvedl v tiskové zprávě jednatel firmy Sportplex Jan Damek.

Nejprve automaty obsahovaly pouze dezinfekci na ruce. S její cenou ale obyvatelé nebyli spokojeni. „Podle mě je sedmdesát korun za devadesát mililitrů celkem hodně. Možná by se to dalo koupit levněji ve větším balení,“ okomentovala situaci seniorka Eva Hamadová.

Balení dezinfekce připomíná dětskou výživu. Obsah se z ní navíc špatně dávkuje. „Má velký otvor a hodně teče. Hned při prvním otevření jsem se polil,“ svěřil se řidič autobusu Jakub Kipiel. Aby lidé dezinfekcí neplýtvali, přelévají si ji do menších nádob. „Nalila jsem si ji do rozprašovače, abych si na ruce nedávala velké množství,“ řekla řidička Drahoslava Martínková.

Od minulého týdne přibyly v automatech i dezinfekční gely s vitamínem E. Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký snížil cenu obou produktů, aby občané byli spokojeni. „Frýdecké skládce se podařilo levněji pořídit suroviny, zajistit levnější plničku a optimalizovat výrobu, takže se cena tekuté dezinfekce snížila a devadesát militrů je teď za čtyřicet pět korun,“ prohlásil v tiskové zprávě Pobucký. Čisticí gel na ruce v osmdesáti mililitrovém balení koupí obyvatelé za pětapadesát korun.

Lidé jsou novou cenou, a především gelem, nadšeni. „Balení dobře těsní a je tak akorát velké do kabelky. Při dávkování stačí nanést malé množství,“ zhodnotila laborantka Ladislava Vašutová. Nejvíce obyvatelé oceňují roztíratelnost a strukturu výrobku. „Je příjemný, dobře se roztírá a nelepí. Ruce mám hladké jako pro krému,“ popsala Martínková.

Automaty pouze na dezinfekce a antibakteriální gely Anti-COVID jsou v kraji raritou. Většinou se vyskytují v rouškomatu společně s rouškami a dalšími ochrannými pomůckami. V Ostravě si například lidé mohou koupit dezinfekci od soukromého dodavatele. Za sto mililitrů zaplatí sto padesát korun.

Klíčová slova: Anti-COVID, Frýdek-Místek, dezinfekce, čistící gel, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.