22.05.2019 00:45


Lidé z celé republiky přijeli demonstrovat na Václavské náměstí v Praze. Požadují nezávislost justice a demisi Marie Benešové

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pražské Václavské náměstí zaplnily tisíce lidí. Protestovali proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Obávají se, že se pokusí zakrýt kauzy premiéra Andreje Babiše. Z pódia k lidem promluvil například biskup Václav Malý, hokejista Dominik Hašek, zpěvák Tomáš Klus nebo herečka Anna Geislerová. Na závěr zazněla hymna v podání Dagmar Peckové.

Praha– Lidé z celé České republiky zaplnili v podvečer 21. května Václavské náměstí v Praze. Demonstrovali jednak za nezávislost justice, jednak za demisi nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové a jednak proti samotnému premiérovi Andreji Babišovi. K protestujícím pronesl svou řeč z pódia například biskup Václav Malý, hokejový brankář Dominik Hašek, zpěvák Tomáš Klus, herec Pavel Liška, moderátorka Ester Janečková či herečka Anna Geislerová. „Děkuji, že nejste lhostejní k tomu, co se děje. Pokud se sejdeme příště, uvidí to celý svět," uzavřel akci předseda spolku Milion chvilek po demokracii, který demonstraci organizuje, Mikuláš Minář. Předseda Minář také vyzval premiéra k veřejné televizní debatě. Na závěr protestu zazněla česká hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové.

Jelikož lidé protestovali za nezávislost justice, začala demonstrace skladbou od Spirituál Kvintet Chci sluncem být s refrénem: „Já čekám dál, až se k nám právo vrátí.“ Spolu se Spirituál Kvintet si zazpívali píseň i lidé, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas na největší náměstí v Praze. Poté následoval proslov místopředsedy spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamina Rohla. „Bouřlivě přivítejte všechny ty úžasné lidi, kteří sem přijeli z různých obcí po celé České republice. A vy, Pražáci, ujměte se po skončení akce někoho z nepražáků a vemte ho na pivo. Žijeme v té naší zemi totiž spolu, a tak musíme spolupracovat,“ zakončil svůj krátký proslov Rohl. „Vždycky spolu," začalo nato skandovat publikum.

Na Václavském náměstí se tak sešli Plzeňáci s Brňáky, Zlíňany nebo Olomoučany. Většina z nich držela transparent s názvem své obce. Ostatní demonstrující pak měli transparenty s hesly směřujícími proti Marii Benešové nebo Andreji Babišovi. Objevil se například transparent „Na Hradě ruskej šváb, ve vládě podkarpatská krysa!“ nebo „S řepkou jsi zbohatl, s řepkou končíš,“ či také „Nejsme slepí.“ Několik lidí ukazovalo plakáty se sloganem #demisi, které před začátkem akce rozdávali po celém náměstí organizátoři. Mnozí drželi vlajky České republiky a Evropské unie. 

Prvním hostem, který na pódiu promluvil, byl katolický kněz a biskup Václav Malý. „Spravedlnost znamená, že máme dát každému, co mu patří. Znamená rovnost před zákonem a potrestání neplech a nepravostí,“ pronesl. Celý proslov zakončil modlitbou za citlivější vnímání pravdy a spravedlnosti. Následoval proslov hokejisty Dominika Haška, který hovořil o převratu v roce 1989 a odvaze bojovat za demokracii. 

Podle Tomáše Kluse je Andrej Babiš zase takový Krysař, kterého slepě následují davy. Lidem zahrál svoji, trochu poupravenou, píseň Pánubohu do oken s refrénem: „Za co, panebože, za co trestáš ten svůj prostý lid. Za co, panebože, nám ten estébák kazí klid.“  Po Klusovi měl proslov ekolog Tomáš Pithart, který hovořil o problému sucha v tuzemsku. Následoval proslov herce ze seriálu Most! Vladimíra Škultétyho. „Dycky moc korumpuje. Most je v pohodě, ale je dost těžký dostat se do vysoký funkce a nenechat se zkorumpovat,“ řekl Škultéty.

Posledními hosty, kteří na demonstraci k lidem promluvili, byli čeští herci. „My vedeme kampaň za demisi trestně stíhaného estebáka,“ komentovala aktuální situaci Anna Geislerová. Jiří Macháček se zase zamýšlel nad tím, jaká píseň by nejlépe situaci vystihovala. „Napadla mě pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám jí postaví?“ zazpíval za smíchu publika. „Demisi! Demisi!“ a „Děkujem! Děkujem!“ skandovali lidé mezi jednotlivými proslovy. 

Andrej Babiš, proti kterému byla demonstrace směřována, uvedl ve zprávě pro ČTK, že lidé mají právo demonstrovat. Organizátorovi demonstrace Mikuláši Minářovi pak vzkázal, aby si založil vlastní politickou stranu. Podle něj je to možnost, jak může Minář změnit aktuální situaci, se kterou je očividně nespokojený. 

Demonstrace, která se konala v úterý 21. května, byla již v pořadí čtvrtou demonstrací, kterou spolek Milion chvilek za nezávislost justice a za odstoupení Marie Benešové pořádal. Předchozí tři se konaly na pražském Staroměstském náměstí, které je menší. Tentokrát se ale organizátoři rozhodli zaplnit celé Václavské náměstí, což se jim nakonec podařilo.

Kritizovaná Marie Benešová převzala úřad ministerstva spravedlnosti po odchodu předchozího ministra Jana Kněžínka. Protestující se především obávají, že se Benešová pokusí zakrýt premiérovy kauzy. 

Klíčová slova: demonstrace, Andrej Babiš, Marie Benešová, Václavské náměstí, Praha, Milion chvilek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.